W dniu 6 marca br. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podsumowano cykl 31. spotkań pod nazwą „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”.
W związku z wdrażaniem od stycznia 2023 r. znaczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego (KPS), Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zorganizowała cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych dla rolników pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Patronat nad forami objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Celem spotkań było przybliżenie rolnikom nowych zasad, w oparciu o które będą mogli ubiegać się o wsparcie dla swoich gospodarstw. Była to pierwsza tak szeroko zakrojona akcja informacyjna dotyczącą tej tematyki i, co warto zaznaczyć, innowacyjna w skali kraju, gdyż tylko w Wielkopolsce instytucje pracujące na rzecz rolnictwa podjęły się wspólnej organizacji tego typu spotkań.
Inauguracyjne forum odbyło się 16 stycznia br. w Sielinku, w powiecie nowotomyskim, następnie organizowane były spotkania w kolejnych powiatach Wielkopolski. Cały cykl został podsumowany na forum powiatu pleszewskiego, które odbyło się 1 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Fora cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony rolników, którzy ze spotkania na spotkanie coraz liczniej w nich uczestniczyli. W sumie we wszystkich spotkaniach wzięło udział 5.720 rolników, działaczy samorządu rolniczego i organizacji rolniczych oraz studentów i uczniów kierunków rolniczych.
Podczas podsumowującego spotkania w Poznaniu Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski serdecznie podziękował wszystkim za włożony trud w organizację spotkań w poszczególnych powiatach. Szczególne podziękowania skierował do delegatów rad powiatowych i pracowników Wielkopolskiej Izby Rolniczej, gdyż to na nich spoczywał główny ciężar organizacyjny i logistyczny.
Słowa podziękowania za współpracę przy forach zorganizowanych w poszczególnych powiatach Wielkopolski, Prezes Piotr Walkowski skierował także do współorganizatorów, partnerów przedsięwzięcia oraz do samorządów, szkół rolniczych, sponsorów, mediów oraz do wszystkich osób i instytucji, które dołożyły swoją cegiełkę do tego, aby te 31 spotkań przeprowadzić. Partnerzy przedsięwzięcia otrzymali specjalne listowne podziękowania przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Tegoroczne fora były bardzo ważnym źródłem informacji dla uczestników z zakresu nowych zasad dotyczących dopłat bezpośrednich. Wraz z reformą Wspólnej Polityki Rolnej, zmieniają się również zasady aplikowania o środki na dopłaty do produkcji rolniczej. WIR wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, opracowało broszurę informacyjną dotyczącą KPS i nowych zasad, która była publikowana w styczniowym numerze „Siewcy Wielkopolskiego”. Został on wydany w nakładzie 15.000 egzemplarzy.
– Obecnie, kiedy są konsultowane rozporządzenia, przygotowujemy marcowy numer „Siewcy” z najważniejszymi informacjami dotyczącymi dopłat bezpośrednich i KPS – zapowiedział Prezes WIR.
Wielkopolska Izba Rolnicza, organizując szkolenia i różne spotkania, w odpowiedzi na zainteresowanie rolników, oprócz przewidzianej tematyki, omawiała także najważniejsze kwestie związane z KPS i ekoschematami. Od października ubiegło roku do końca lutego bieżącego roku, WIR przekazała najistotniejsze informacje z zakresu KPS, w tym ekoschematów i wymogów warunkowości kilku tysiącom rolników – przekazał Piotr Walkowski.
- Na temat Krajowego Planu Strategicznego mówiliśmy w podsumowaniu szkoleń „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”, które przeprowadziliśmy w konsorcjum z CDR i 15. wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego. Łącznie na 45 szkoleniach przeszkoliliśmy 1.350 rolników. Prowadzimy także tzw. szkolenia chemizacyjne, na których omawiane są kwestie związane z prawidłową ochroną roślin, w tym integrowaną ochroną roślin, która weszła do ekoschematów. We współpracy ze spółką ROL-WIR styczniu 2023 roku przeprowadziliśmy kilkadziesiąt takich szkoleń dla prawie 2.000 rolników.
Prezes Piotr Walkowski dodał także, że blisko 1.000 uczniów szkół rolniczych z Wielkopolski wzięło udział w „Dniu Młodego Rolnika” podczas tegorocznej Polagry-Premiery. W czasie wykładu prof. Tomasza Piechoty pt. „Uprawa konserwująca na trudne czasy” omówiono jedną z praktyk ekoschematu rolnictwo węglowe.
Na zakończenie podsumowania tegorocznych forów rolniczych Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wyraził nadzieję, że współpraca wszystkich instytucji na co dzień pracujących na rzecz rolnictwa, będzie kontynuowana, a cykl forów zostanie powtórzony również w przyszłym roku.
Z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Rolniczej oficjalna delegacja złożyła także wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Premiera Stanisława Mikołajczyka.
Przeszukując zasoby Internetu, relacje z poszczególnych spotkań informacyjno-szkoleniowych pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” można odnaleźć pod hasztagiem #WFRWdWW
Opracowanie: M. Ceglarek, G. Wysocki
Zobacz również:
Relacja z Forum, strona 1 - Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi - Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl)
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/