Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił laureatów XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Zwyczajowo wyniki konkursu prezentowane są podczas uroczystej Gali wręczenia nagród, jednakże z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne finałowa Gala XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019 nie mogła się odbyć w zaplanowanym terminie. Decyzją Władz Województwa została przełożona na przyszły rok, wtedy to będzie miało miejsce uroczyste wręczenie statuetek Siewcy, będącej symbolem nagrody.
10 Laureatów XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019
Teresa i Krzysztof Bardecki
Państwo Teresa i Krzysztof Bardecki prowadzą gospodarstwo o powierzchni 130 ha w miejscowości Moraczewo na terenie Gminy Rydzyna w powiecie leszczyńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka. W gospodarstwie właściciele utrzymują 256 krów, rocznie sprzedają 2 mln litrów mleka o średniej wydajności mleka od jednej krowy 8,7 tys. litrów na rok. Produkcja roślinna podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. W 2016 roku w gospodarstwie w nowoczesnej oborze został uruchomiony pierwszy w Polsce w pełni zautomatyzowany system żywienia krów Optimat DeLaval. Dzięki niemu krowy mają zawsze świeżą karmę, dostosowaną do potrzeb zwierzęcia a rolnik ogranicza się do obsługi komputera i załadunku składników. Dojenie odbywa się w 3 robotach udojowych. W całym gospodarstwie panuje ład i porządek. Gospodarstwo Państwa Bardeckich było nominowane w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2017.
Monika i Michał Cholewicki
Państwo Monika i Michał Cholewicki prowadzą 30 ha gospodarstwo rybackie w miejscowości Siąszyce Trzecie, gmina Rychwał w powiecie konińskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji drobiarskiej. Rocznie hoduje się 26.500 szt. kurek oraz produkuje 4,3 mln jaj wylęgowych. Gospodarstwo jest wysoce zmechanizowane. Posiada automatyczne systemy karmienia drobiu, system zbioru jaj, pojenia, wentylacji, ogrzewania i oświetlenia. Pan Michał Cholewicki systematycznie unowocześnia swoje gospodarstwo wdrażając nowe technologie, które są przyjazne dla środowiska naturalnego. W gospodarstwie zastosowano również energię odnawialną ze słońca w postaci instalacji fotowoltaicznej produkującej energię elektryczną. W gospodarstwie stosowanie są nowoczesne technologie i rozwiązania techniczne zgodne z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej. Pan Michał Cholewicki pracuje z dużym zaangażowaniem, jest autorem wielu publikacji naukowych, zarówno w kraju jak i zagranicą, których tematem są jego doświadczenia związane z produkcją kurzych jaj wylęgowych. Dodatkową działalnością w gospodarstwie jest prowadzona przez Panią Monikę Cholewicką, żonę rolnika Fundacja Horyzont, której celem jest organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży oraz rozpowszechnianie i realizowanie nowatorskich programów edukacyjnych oraz form kształcenia.
Dorota i Roman Długi
Państwo Dorota i Roman Długi prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 180 ha w miejscowości Gniewkowo, gmina Kiszkowo, w powiecie gnieźnieńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz produkcji ekologicznych brykietów opałowych z agrobiomasy niedrzewnej. W ramach Gminnego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej i programu Czyste Powietrze gospodarstwo promuje Odnawialne Źródła Energii i produkuje brykiety ze słomy i trawy na cele grzewcze i bytowe. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada własną linię do produkcji brykietów w technologii BIOMASSER. Gospodarstwo współpracuje z wielkopolskimi szkołami, uczelniami i instytucjami naukowymi w zakresie odbywania praktyk i staży oraz wykonywania badań naukowo-rozwojowych w dziedzinie wykorzystania agrobiomasy dla Odnawialnych Źródeł Energii i dla ochrony środowiska naturalnego oraz klimatu. W gospodarstwie odbywają się prezentacje technologii BIOMASSER-brykietowania agrobiomasy niedrzewnej na cele opałowe i bytowe dla licznie odwiedzających gospodarstwo gości z kraju i zagranicy. Pan Roman Długi został powołany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w skład Forum Inteligentnych Specjalizacji w grupie Biosurowce, co pozwala wraz z innymi przedsiębiorcami i naukowcami wpływać na rozwój Wielkopolski.
Anna i Marek Golanowski
Państwo Anna i Marek Golanowscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha w miejscowości Kraszewice, gmina Kraszewice w powiecie ostrzeszowskim. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i produkcji roślinnej. 120 krów mlecznych, ze średnią wydajnością ponad 9,5 tys. litrów mleka, sprzedaje ponad 1,1 mln litrów mleka rocznie w klasie ekstra. Produkcja roślinna w gospodarstwie sanowi doskonałą bazę paszową dla produkcji zwierzęcej. Średni plon uzyskiwane w gospodarstwie to: kukurydza 70 ton/ha, pszenżyto ozime 40 ton/ha, żyto ozime 40 ton/ha, mieszanka zbożowa 38 ha/ha. Gospodarstwo cały czas jest rozwijane i wyposażone w nowoczesne technologie. Posiada nowopowstałą oborę wolnostanowiskową na 160 krów wyposażoną w dwa roboty udojowe co pozwala na bezobsługowy, całodobowy udój krów. Dzięki zastosowaniu takich technologii dominuje bardzo dobra organizacja pracy a w całym gospodarstwie panuje ład i porządek.
Aleksandra i Krzysztof Grzech
Państwo Aleksandra i Krzysztof Grzech prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 160 ha w miejscowości Zawady, gmina Ryczywół w powiecie obornickim. Głównym kierunkiem produkcji to hodowla bydła opasowego i produkcja roślinna. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła opasowego rasy Limousine oraz Charolaise. Są to odmiany czystej rasy sprowadzane z Belgii. Obecnie utrzymywane jest 240 sztuk bydła w systemie uwięziowym, z czego 200 szt. na ściółce, a pozostałe 140 szt. na rusztach. Ilość sprzedanych opasów rocznie to ok. 300 szt. o łącznej wadze 240 ton. Bydło po osiągnięciu wagi 800-850 kg jest sprzedawane na żywą wagę a sztuki transportowane do Libanu i Egiptu. Hodowla osiąga dobre wyniki przyrostów i niską ilość upadków z uwagi na dobrą profilaktykę. Od 2017 roku Pan Krzysztof Grzech należy do Grupy Producentów Bydła Mięsnego, której jest Prezesem. W perspektywie rozwoju gospodarstwa planowana jest budowa nowej obory na 250 szt. co pozwoli na utrzymywanie łącznie 600 szt. bydła czystej rasy. Planowane jest ponadto do roku 2021 zasilanie całego gospodarstwa fotowoltaiką. Gospodarstwo jest wyposażone w nowoczesny sprzęt i maszyny do produkcji roślinnej.
Krzysztof Kaszkowiak
Pan Krzysztof Kaszkowiak jest Prezesem Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowo-Produkcyjnego BUDMAR sp. z o.o., która posiada swoje gospodarstwo rybackie w miejscowości Gorzycko Stare, gmina Międzychód, w powiecie międzychodzkim. Spółka użytkuje stawy rybne ponad 20 lat, posiada 10 ha stawów oraz 15 ha gruntów ornych wykorzystywanych do produkcji pasz oraz uprawy roślin miododajnych. Podstawowa produkcja to hodowla ryb towarowych w stawach rybnych w wielkości 1500 kg/ha w oparciu o własne oraz zakupione pasze. Dodatkowa produkcja to pszczelarstwo, gdzie produkcja miodu z 1 ula wynosi 20 kg.Obiekt stawowy posiada pełne usprzętowienie niezbędne do hodowli ryb i cały czas jest rozwijany i modernizowany. Na obiekcie stawowym prowadzone jest łowisko komercyjne oraz znajduje się Osada Rybacka „Sazan”. To wspaniałe miejsce na weekendowy wyjazd, baza wypadowa dla rowerzystów, wędkarzy, miłośników grzybów czy pieszych wędrówek. Osada to również ciekawe miejsce na zorganizowanie imprez okolicznościowych, przyjęć, konferencji i szkoleń w której można smacznie skosztować wyroby z własnej masarni i wędzarni. Spółka prowadząc gospodarkę rybacką dba o stan czystości wód poprzez zrzut wód poprodukcyjnych ze stawów do zbiornika buforowego, z którego osad jest wybierany i zagospodarowany.
Grażyna i Paweł Leński
Państwo Grażyna i Paweł Leński prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 66 ha w miejscowości Strzyżew na terenie Gminy Sieroszewice w powiecie ostrowskim.Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji drobiarskiej. Roczna produkcja drobiu to 60 tys. brojlerów, 250 tys. szt. kaczek Pekin oraz hodowla gęsi w ilości 6 tys. sztuk. Gospodarstwo posiada 4 kurniki o łącznej powierzchni 5500m2 oraz dwie wiaty o pow. ok. 4000 m2. Wszystkie obiekty są wyposażone w nowoczesne linie technologiczne do żywienia zwierząt, sterowane przez system komputerowy. Produkcja roślinna w gospodarstwie jest podporządkowana produkcji zwierzęcej i przeznaczana do produkcji własnej paszy. Gospodarstwo współpracuje z wieloma firmami, które należą do czołówki największych i najnowocześniejszych przedsiębiorstw branży drobiarskiej w Polsce zajmującej się produkcją zdrowej i bezpiecznej żywności najwyższej jakości. Przynależność rolnika do grupy producenckich w branży drobiarskiej pozwala na kontakt i innymi producentami możliwość uczestniczenia w spotkaniach i szkoleniach pogłębiających wiedzę na temat chowu i tuczu drobiu.
Magdalena Najdek
Pani Małgorzata Najdek prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 300 ha w miejscowości Mnichy, gmina Międzychód w powiecie międzychodzkim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej. Średni stan macior wynosi 330 sztuk i 29 prosiąt odchowanych rocznie od maciory. Roczna sprzedaż tuczników wynosi 9200 szt. o łącznej wadze 1030 ton. Produkcja trzody chlewnej odbywa się w cyklu zamkniętym przy zachowaniu pełnej bioasekuracji. Gospodarstwo stosuje efektywne mikroorganizmy w żywieniu trzody chlewnej dzięki czemu mocno ogranicza się stosowanie antybiotyków. Prowadzona jest też praca hodowlana w celu namnożenia własnego materiału genetycznego. W ramach produkcji roślinnej uprawia się rzepak o średnich plonach wynoszących 4 tony/ha, kukurydza z plonem 14 ton ziarna/ha oraz pszenica o średnim plonie 8 ton/ha. W Produkcji roślinnej wykorzystywany jest precyzyjny sprzęt z systemem GPS, dzięki któremu możliwa jest racjonalna i efektywna gospodarka nawozami azotowymi i fosforowymi oraz ograniczenie zanieczyszczenia wód i gleb pozostałościami chemicznych środków ochrony roślin. Gospodarstwo prowadzone jest z dużą pasją oraz pokoleniową tradycją.
Dagmara i Daniel Skonieczny
Państwo Dagmara i Daniel Skonieczni prowadzą 110 hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Przybyłów, w gminie Koło, w powiecie kolskim. Głównym kierunkiem produkcji prowadzonym w gospodarstwie jest produkcja trzody chlewnej i hodowla bydła mięsnego. Bydło mięsne w ilości 180 sztuk w większości stanowi rasa Limousine i Charolaise. Bydło jest utrzymywane jest w cyklu zamkniętym. Wodącym kierunkiem produkcji jest trzoda chlewna, rocznie sprzedaje się 8,2 tys. sztuk tuczników o łącznej wadze 1000 ton. W 2018 roku została oddana do użytku nowa chlewnia na 250 loch wraz z komorami porodowymi i odchowalniami na 1000 sztuk. Całość produkcji trzody jest prowadzona w systemie rusztowym z automatycznym systemem wentylacji i automatycznym systemem zadawania pasz. Pan Daniel Skonieczny jest współzałożycielem i członkiem Grupy Producenckiej, do której sprzedawane są wszystkie tuczniki. Gospodarstwo jest miejscem praktyk studenckich i uczniów technikum oraz jest gospodarstwem demonstracyjnym. Gospodarstwo było nominowane w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2017.
Anna i Tomasz Szwarc
Państwo Anna i Tomasz Szwarc prowadzą gospodarstwo o powierzchni 24 ha w miejscowości Poświętno na terenie Gminy Przemęt w powiecie wolsztyńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pieczarek i odbywa się w jednej z najnowocześniejszych wytwórni pieczarek w Europie. Jest to obiekt składający się z 16 nowoczesnych w pełni wyposażonych i klimatyzowanych hal o łącznej powierzchni ok. 4 tys. m2. Plon jednostkowy to ok. 37 kg pieczarek na 1m2. Miesięczna produkcja wynosi 160 ton, co daje roczną produkcję 2000 ton pieczarek. Sterowanie klimatem jest w pełni zautomatyzowane dzięki najnowocześniejszemu systemowi komputerowemu. Obiekt jest kompletnie wyposażony, kotłownie opalane są eko-groszkiem. Produkcja odbywa się zgodnie z wymogami jakości GLOBAL GAP. W gospodarstwie uprawiane są również zboża paszowe, siano i szparagi. Dodatkowo w gospodarstwie prowadzona jest wytwórnia wędlin, w której na bazie tradycyjnych receptur powstają takie wyroby jak wędliny, szynki, wędzonki, pasztety, kaszanki i salcesony. Gospodarstwo jest w dalszym ciągu rozbudowywane o kolejne hale produkcyjne pieczarek co pozwoli w przyszłości na produkcji 400 ton pieczarek miesięcznie. Gospodarstwo jest estetyczne, panuje w nim wzorowy ład i porządek.
Pomimo, że sytuacja spowodowana pandemią pokrzyżowała plany organizacji podsumowania ubiegłorocznej edycji konkursu, organizatorzy przystąpili do prac związanych z przygotowaniem tegorocznej odsłony. W połowie czerwca zakończył się nabór uczestników, a w piątek 19 czerwca miało miejsce spotkanie kapituły, która wyłoni laureatów jubileuszowej XX edycji Konkursu.
Do XX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2020 zgłosiły się 53 gospodarstwa z całej Wielkopolski, z czego 20 gospodarstw z rekomendacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, hodowla koni (jeździectwo i hipoterapia), hodowla królików, grzybów itp. Kapituła Konkursu po zapoznaniu z listą zgłoszeń do konkursu zakwalifikowała do pierwszej wizytacji 50 gospodarstw reprezentujących następujące powiaty: czarnkowsko-trzcianecki, ostrowski, koniński, kolski, wągrowiecki, kaliski, gnieźnieński, słupecki, obornicki, grodziski, pleszewski, turecki, kępiński, szamotulski, rawicki, kościański, pilski, chodzieski, ostrzeszowski, krotoszyński, poznański, wolsztyński, leszczyński, jarociński. Kapituła podzielona na siedem dwuosobowych zespołów będzie wizytowała gospodarstwa do końca lipca br. Po pierwszej wizytacji Kapituła wytypuje gospodarstwa najwyżej ocenione do drugiej wizytacji.
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku jest największym przedsięwzięciem w regionie promującym wielkopolskie rolnictwo i wyjątkowym w skali kraju. Na przestrzeni 19 lat trwania konkursu, którego głównym celem jest promocja wielkopolskiego rolnictwa, uczestniczyło ponad 1200 rolników z całej wielkopolski a nagrodę główną statuetkę Siewcy otrzymało 185 producentów rolnych.
Przypomnijmy, że w konkursie mogą uczestniczyć rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 7 lat. Na laureatów konkursu czeka statuetka Siewcy oraz nagroda finansowa. Oceny gospodarstw dokona Kapituła Konkursu w skład, której wchodzą m.in. profesorowie, rolnicy i przedstawiciele Konwentu Powiatów. Wielkopolskę Izbę Rolniczą w pracach Kapituły reprezentuje Prezes Piotr Walkowski. Ocenie podlega m.in. organizacja pracy gospodarstw, osiągany efekt ekonomiczny, perspektywy rozwoju, a także jego infrastruktura, wyposażenie i estetyka. W końcowym etapie konkursu Kapituła wskaże 20 nominowanych, a spośród nich aż 10 otrzyma tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2020.
Opracowanie Katarzyna Strzyż na podstawie materiałów udostępnionych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/