W dniu 9 września br. rozstrzygnięty został konkurs: „Rolniczki z Wielkopolski motorem wzrostu innowacyjności w polskich gospodarstwach”, którego organizatorem była Wielkopolska Izba Rolnicza. Celem konkursu jest pokazanie i promowanie rolniczek, które realizują się prowadząc gospodarstwa rolne, a jednocześnie wprowadzają w swych gospodarstwach nowoczesne metody lub technologie produkcji. Często też podejmują się wielu innych zadań, działając na rzecz społeczności lokalnej. Ma na celu również zwrócenie uwagi na obszary, w których kobiety wykazały się wiedzą ekspercką oraz podkreślenie korzyści płynących z pracy kobiet w rolnictwie.
Konkurs będzie odbywał się co dwa lata, a finalistka na poziomie wojewódzkim będzie reprezentowała Wielkopolskę na szczeblu ogólnopolskim. Wybrane laureatki szczebla krajowego zostaną oddelegowane na finał organizowany przez Komisję Kobiet Copa w Brukseli, gdzie wkrótce odbędzie się już piąta edycja tego konkursu.
Dzięki wprowadzeniu wojewódzkich szczebli jest szansa dotarcia do tych rolniczek, które często pracują w wioskach i małych miejscowościach, robią niezwykłe, ciekawe projekty, jednak nie są znane i nie miały dotąd szansy pokazania swej działalności na arenie krajowej, a tym bardziej europejskiej.
Kapituła konkursu złożona z członków Zarządu WIR pod Przewodnictwem Prezesa Piotra Walkowskiego dokonała następujących rozstrzygnięć:
Pierwsze miejsce przyznano Pani Jolancie Gebler.
Jolanta Gebler – z gminy Kawęczyn w powiecie tureckim. Jest magistrem inżynierem ogrodnictwa, stworzyła autorską technologię produkcji podłoża do uprawy grzyba boczniaka – jest to metoda pasteryzacji opracowana na podstawie własnych doświadczeń.
Produkcję podłoża do uprawy grzybów rozpoczęto w kwietniu 2002 roku. Poprzednio gospodarstwo specjalizowało się w produkcji mleka. Na powierzchni 28 ha uprawiano głównie zboża paszowe i kukurydzę na kiszonki. Po wykonaniu przebudowy budynków i wykonaniu maszyn i urządzeń rozpoczęto produkcję podłoża do uprawy boczniaka, a także w pierwszych 5 latach produkowano również grzyby dla marketów oraz na eksport. Od roku 2007 zaprzestano produkcji grzybów i wyspecjalizowano się wyłącznie w produkcji samego podłoża, co pozwoliło na sukcesywny rozwój i zwiększanie produkcji. Produkcja podłoża do uprawy grzybów boczniaka jest bardzo trudna, o czym świadczy liczba firm, czy gospodarstw ogrodniczych, które się tym zajmują. W Polsce producentów podłoża jest kilkunastu, z których 10 jest znaczących pod względem skali produkcji. Jest to skomplikowana technologia, wymagająca dużej wiedzy, staranności oraz nieskazitelnej czystości. Dlatego mimo wzrastającej produkcji i zatrudniania kilku osób w gospodarstwie Pani Jolanta osobiście wykonuje proces zagrzybiania w stworzonym przez siebie laboratorium.
Jest matką trójki dzieci, prowadzi dom, dba o wygląd całego gospodarstwa, ale także działa społecznie. Jest współorganizatorką wielu imprez dla lokalnej społeczności, takich jak: „Dzień żniwiarza”, „Dzień korbola”, „Dzień chłopa”, choinka, Andrzejki i wielu innych.
Pani Jolanta Gebler reprezentować będzie Wielkopolskę w konkursie ogólnopolskim.
Pani Jolanta otrzymała również atrakcyjne nagrody – bon pieniężny o wartości 500 zł ufundowany przez Wielkopolska Izbę Rolniczą oraz robot kuchenny ufundowany przez Krajową Radę Izba Rolniczych.
Drugie miejsce przyznano Pani Wandzie Waleriańczyk
Wanda Waleriańczyk - rolniczka z terenu gminy Ślesin w powiecie konińskim. Początkowa wielkość gospodarstwa ( ok. 30 lat temu) to 7 ha. Aktualnie jest to 160 ha gruntów uprawnych i 8,5 ha lasu. Rolniczka hoduje ok. 250 szt. bydła, w tym ok. 100 krów mlecznych. Prowadzi też działalność pozarolniczą w zakresie usług maszynami rolniczymi. Motto jej gospodarstwa to : nie wydajność, ale dobrostan zwierząt jest najważniejszy. Działa w grupie producentów mleka, współpracuje z innymi rolnikami w zakresie wspólnego użytkowania maszyn, zajmuje się przywracaniem życia biologicznego na obszarach pokopalnianych. Prezes Stowarzyszenia „Polska Gospodyni”, i organizatorka corocznych Zjazdów Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu Starym. Matka sześciorga dzieci. Kocha przyrodę, kwiaty, zioła, czytanie książek i sport. Wraz z pięcioma córkami tworzy drużynę piłki ręcznej.
Laureatkami konkursu zostały:
Agnieszka Bończyk – zam. w gminie Dąbie w powiecie kolskim. Rolniczka na powierzchni 9,4 ha prowadzi uprawę owoców i warzyw, które poprzez sprzedaż bezpośrednią trafiają do odbiorców. Prowadzi 2 punkty sprzedaży. Produkcja podporządkowana jest zaopatrzeniu tych punktów. W gospodarstwie uprawia się ziemniaki, truskawkę, Warzywa takie jak: marchew, ogórek, cebula, pietruszka, pomidor, brokuł, seler, burak, fasola, kapusta i zieleniny. Na powierzchni ok. 1 ha znajduje się sad wieloowocowy. W celu zwiększenia i uatrakcyjnienia asortymentu sprzedaży gospodarstwo współpracuje z innymi gospodarstwami rolnymi prowadząc skup sprzedaż i wymianę towaru. Towar sprowadzany jest także z hurtowni i giełd. Dystrybucja tylko we własnym zakresie.
Kamila Hamerlińska – prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 140 ha w powiecie wągrowieckim oraz stadninę koni na terenie powiatu chodzieskiego. Produkcja roślinna prowadzona jest metodami ekologicznymi w całości certyfikowanymi. Rolniczka osiąga sukcesy w hodowli koni. Są nimi zdobyte I miejsca na wystawach koni rasy wielkopolskiej. W stadninie prowadzi naukę jazdy konnej.
Beata Lipka – rolniczka z powiatu Oborniki. Prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 300 ha. Zajmuje się też hodowlą drobiu w ilości ok 280 tys. sztuk rocznie. Produkcja drobiarska odbywa się w kurnikach wyposażonych w najnowsze urządzenia w kraju. Przykładem jest zastosowane tu nowatorskie ogrzewanie podłogowe, które przyczynia się do zdrowotności kurcząt. Gospodarstwo wyposażone jest także w bardzo nowoczesny park maszynowy między innymi z nawigacją elektroniczną.
Finał konkursu i wręczenie nagród odbyły się w Licheniu Starym, podczas VII Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich.
(-) Elżbieta Bryl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/