IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 już za nami. W dniach 3 - 5 czerwca Sielinko koło Opalenicy stało się miejscem, które odwiedziły tłumy rolników oraz przedstawicieli instytucji i firm związanych z rolnictwem. Swoje stoisko podczas tego wydarzenia przygotowała również Wielkopolska Izba Rolnicza.
Izbowe stoisko dostępne było dla zwiedzających przez targową sobotę i niedziele. Od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia gościliśmy na nim rolników nie tylko z wielkopolski. Stoisko WIR miało charakter informacyjny, dostępna była na nim prasa rolnicza oraz materiały informacyjne. Przedstawiciele Izby przekazywali rolnikom informacje dotyczące nowej Wspólnej Polityki Rolnej oraz możliwości maksymalnego wykorzystania budżetu Krajowego Planu Strategicznego. Doradzali w zakresie dopłat bezpośrednich, pozyskiwania funduszy UE na innowacyjne operacje oraz rolniczego handlu detalicznego. Stworzona w ramach stoiska przestrzeń pozwoliła rolnikom na swobodną wymianę informacji i doświadczeń z pracy we własnych gospodarstwach rolnych. Na stoisku informowaliśmy również o działalności samorządu rolniczego oraz inicjatywach podejmowane przez Rady Powiatowe. Wszystkie Rady Powiatowe WIR przygotowały prezentacje dotyczące swoich działań oraz specyfiki poszczególnych powiatów, które przez cały czas wyświetlane były na monitorze.
Na stoisku obecni byli Członkowie Zarządu WIR, delegaci Rad Powiatowych oraz pracownicy WIR. Była to dla nas doskonała okazja do spotkań z rolnikami z całej Wielkopolski i do rozmów o sytuacji w rolnictwie.
Stoisko WIR było także miejscem do odpoczynku w trakcie zwiedzania bogatej oferty targów oraz spożycia posiłku. Wielkopolska Izba Rolnicza podczas dwóch dni targów przygotowała i wydała ponad 1 000 posiłków. Gości stoiska częstowaliśmy gorącą zupą, kawą oraz drożdżowym ciastem. W obsłudze kulinarnej części stoiska wspomagały nas Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Rudnik, Urbanowa oraz z Terespotocka.
W przygotowanie stoiska zaangażowani byli Delegaci Rad Powiatowych WIR w Nowym Tomyślu i Grodzisku Wielkopolskim. Za tą pomoc serdecznie dziękujemy.
Na stoisku WIR zaprezentowane zostały również działania realizowane przez Spółkę ROL-WIR oraz Związek Wzajemności Członkowskiej Gospodarna Wielkopolska a także naszego partnera - Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Na stoisku dostępne były materiały informacyjne dotyczące oferty ubezpieczeniowej Towarzystwa, w tym przede wszystkim ubezpieczeń upraw z dopłatami do składek z budżetu państwa. Towarzystwo oferuje 30 różnych wariantów ubezpieczenia obejmujących jedno lub kilka ryzyk. Ponadto Towarzystwo realizuje akcję pn. „Zasiane dobro wróci do Ciebie”, w ramach której ubezpieczając uprawy w TUW „TUW” rolnik otrzyma mieszankę nasion miododajnych.
Przygotowanie stoiska to nie jedyny wyraz zaangażowania WIR w Krajowe Dni Pola. Poszczególne Rady Powiatowe zorganizowały wyjazdy autokarowe na to wydarzenie. Z możliwości wspólnego dojazdu skorzystało kilkuset rolników, którzy dzięki tej inicjatywie mogli odwiedzić Targi. Wyjazdy zorganizowane zostały z następujących powiatów: Chodzież, Czarnków, Słupca, Środa Wlkp. i Wągrowiec.
Wielkopolska Izba Rolnicza na mocy porozumienia podpisanego 2 kwietnia br., podczas Targów Rolno-Ogrodniczych AGROMARSZ w Marszewie, przez Piotra Walkowskiego prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Jacka Sommerfelda dyrektora WODR, zobowiązana była wesprzeć organizatorów Dni Pola w działaniach promocyjnych. Na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz w Biuletynie Siewca Wielkopolski ukazały się zaproszenia do udziału w Dniach Pola oraz bieżące relacje z przebiegu wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się z tymi materiałami.
Krajowe Dni Pola to największe wydarzenie branżowe w Polsce, które co roku przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających oraz setki firm branżowych z całej Polski. W tym roku po raz pierwszy ta ogólnopolska impreza odbyła się w Sielinku. Podczas Dni Pola prezentowana była oferta firm, instytucji, organizacji zaopatrujących polskie rolnictwo w rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne. Dni Pola służyły również pokazaniu wyników doświadczeń polowych, zaprezentowaniu odmian roślin oraz nowości w zakresie technik uprawy.
Ważnymi elementami wydarzenia była również wystawa zwierząt hodowlanych oraz prezentacja ludowej kultury i tradycji.
Organizatorem IV Krajowych Dni Pola był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Katarzyna Strzyż, Michał Pawliczuk
Foto: Grzegorz Wysocki, Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/