Dziś kulinarne zmagania Bitwy Regionów odbywały się w Kaczkach Średnich w województwie wielkopolskim, w gminie Turek.
Kulinarne zmagania w województwie wielkopolskim
Do drugiego etapu przystąpiło 29 wielkopolskich Kół Gospodyń Wiejskich. W otwarciu eliminacji uczestniczył sekretarz stanu Ryszard Bartosik, który przekazał ich uczestniczkom życzenia od wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odczytując list do uczestników dzisiejszych zmagań.
– Wielkopolska to region, który znajduje się w ścisłej czołówce polskiego rolnictwa. Kuchnia tego regionu słynie z gęsiny i pyr z gzikiem. Jednak każdy powiat ma swoje kulinarne perełki, o które prezentowane są podczas dzisiejszych kulinarnych zmagań – napisał w liście szef resortu rolnictwa.
– Dzięki wam poznajemy nowe przepisy kulinarne, możemy doświadczyć tego, co jest istotne w tradycji kuchni polskiej, a w tym wypadku kuchni wielkopolskiej – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
Wiceminister wyraził zadowolenie, że ten etap Bitwy Regionów odbywa się w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich.
– To szkoła z ponad 60-cio letnią tradycją, kształcąca w różnych kierunkach, zgodnie z zapotrzebowaniem naszej gospodarki – zaznaczył wiceminister Bartosik.
Podziękował również wszystkim pracującym na rzecz rolnictwa, zarówno tym, którzy działają w strukturach państwowych, jak i pracującym w samorządach różnych szczebli.
– Dziękuję wam za to, że rzetelnie wykonujecie swoje obowiązki, ale dziękuję wam także za to, że rozumiecie polską wieś, a to jest bardzo ważne – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
Wyniki II etapu Bitwy Regionów w woj. wielkopolskim
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Lądku - Barszcz zabielany z szarymi kluchami.
II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Szurkowo - Królas w sosie z szagolami i ćwikłą.
III Koło Gospodyń Wiejskich w Słomowie „Słomowianki”- Gęś po wielkopolsku.
Wyróżnienia:
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku - Barszcz na kwaśnicy z suszonymi owocami, suszonymi grzybami i szarymi kluskami;
Koło Gospodyń Wiejskich w Rychtalu - Wyluzowana kaczka z Bogatej Krainy w nieformalnym związku z szarą kluską i modrą kapustą;
Koło Gospodyń Wiejskich w Biernatkach - Królik w śmietanie podany z szagówkami i zasmażaną kapustą i kompot z owoców;
Koło Gospodyń Wiejskich w Cichej Górze - „Plyndze z gnykiem”, czyli cichogórskie placki ziemniaczane z gulaszem.
Zdjęcia (37)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/