Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług

paragraf.gifNowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadza przepisy o charakterze dostosowawczym do prawa UE. Upraszcza ona rozliczenia podatku VAT, wprowadza stabilność prawną oraz zmniejsza obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców.Jedna ze zmian przewiduje, że podatnicy nie muszą już wystawiać faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z podatku VAT, chyba, że nabywca o to poprosi. Ponadto, w przypadku kwoty transakcji, która nie przekracza 450 zł, możliwe jest wystawianie faktur uproszczonych.
 
 
 
 

Zgodnie z nowelizacją na wystawienie faktury sprzedawca ma czas do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu realizacji transakcji. Ponadto, nowe przepisy dają możliwość wystawiania faktur zbiorczych za cały miesiąc kalendarzowy. Poza tym, podatnicy świadczący tzw. usługi ciągłe (np. dostarczanie wody, prądu i gazu) zostali zwolnieni z obowiązku fakturowania otrzymanych zaliczek.Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 7 grudnia 2012 r., a prezydent podpisał ją 27 grudnia 2012 r.

Ustawa wchodzi w życie 1 kwietnia 2013 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania oraz zmian w zasadach odliczania podatku naliczonego, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Redaktor: Katarzyna Kuznowicz   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

paragraf
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: podatku; usług; wchodzi; faktur; ustawy; życie; nowelizacja; obowiązku; grudnia; podatnicy; przepisy; ponadto; ; towarów; wprowadza; kadencji; prezydent; otr;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »