23 marca br. w Borgowie w powiecie śremskim odbyły się warsztaty sojowe zorganizowane przez firmę SAATBAU Polska – producenta materiału siewnego, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Słupia Wielka - Zakład Doświadczalny Oceny Odmian Śrem Wójtostwo oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą. Spotkanie miało na celu przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej uprawy soi w Wielkopolsce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. członkowie Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie.
W pierwszej części spotkania Justyna Rejmaniak z ZDOO Śrem Wójtostwo na podstawie wyników z 2022 roku przedstawiła rekomendacje dotyczącą odmian soi do uprawy w Wielkopolsce oraz dokonała analizy rekomendowanych odmian na podstawie dziesięcioletnich obserwacji. Wieloletnie doświadczenia odmianowe prowadzone przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych pozwalają na rekomendowanie najlepszych odmian do uprawy i dowodzą, że soja w naszym województwie dobrze plonuje.
W kolejnej części spotkania przedstawiciel firmy SAATBAU Daniel Jarki omówił agrotechnikę oraz dobór odmian soi do uprawy. Uprawa soi pozytywnie wpływa na glebę, poprawiając jej właściwości fizyczno-chemiczne, zwiększając zawartość próchnicy i łamiąc niekorzystny płodozmian. Soja, podobnie jak inne rośliny motylkowe, jest cennym przedplonem. Do produkcji soi zużywa się nawet 4-5 razy mniej wody niż do produkcji zbóż, w tym kukurydzy. Uprawa soi nie wymaga nawozów azotowych ponieważ soja, dzięki współpracy z bakteriami brodawkowymi bradyrhizobium japonicum, potrafi zasymilować z powietrza niezbędną do rozwoju ilość tego pierwiastka. Soja jest rośliną wysokobiałkową w związku z tym jej uprawa jest dotowana, co dodatkowo podnosi opłacalność jej uprawy.
Następnie przedstawiciel Firmy PROCAM przedstawił ofertę skupu soi oraz pozostałych zbóż.
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski w swoim wystąpieniu omówił działania WIR w zakresie popularyzacji uprawy soi w Wielkopolsce.
Prezes WIR podsumował ubiegłoroczną edycję Wielkopolskiego Święta Soi - inicjatywy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która ma na celu zachęcenie wielkopolskich rolników to uprawy tej rośliny w swoich gospodarstwach. Dotychczasowe pięć edycji tego wydarzenia odbyło się w Gospodarstwie pana Jana Chlasty w Nowych Skalmierzycach (powiat ostrowski). Wielkopolskie Święta Soi obejmowały konferencję tematyczne oraz przegląd plantacji i pokazy prac polowych. Spotkania kierowane były do rolników, firm branżowych oraz przedstawicieli nauki i doświadczalnictwa.
Piotr Walkowski przedstawił również notowania oraz kalkulację opłacalności produkcji soi przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Kalkulacje uwzględniają koszty związane z zakupem nasion i środków ochrony roślin oraz koszty niezbędnych zabiegów agrotechnicznych. Po stronie przychodów uwzględniają zarówno korzyści ze sprzedaży plonów jak również dopłaty, które rolnik może otrzymać do uprawy soi. Wiceprezes WIR Zbigniew Stajkowski omówił zagadnienia związane z kulinarnym wykorzystaniem soi i szczegółowo przedstawił sposób wytwarzania tofu z nasion soi.
W Warsztatach sojowych uczestniczył pan Dariusz Grabarczyk z Nowych Skalmierzyc, który od wielu lat z powodzeniem uprawia soję, uzyskując plony w granicach 3t/ha. W uznaniu zasług za doskonałe wyniki w uprawie soi pan Dariusz otrzymał od firmy SAATBAU statuetkę i tytuł Eksperta Sojowego 2022. Pan Dariusz wraz z teściem był współorganizatorem pięciu edycji Wielkopolskiego Święta Soi, wspólnie przygotowywali poletka doświadczalne, na których uprawiane były różne odmiany soi.
Na zakończenie warsztatów Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski poinformował uczestników, że tegoroczna, szósta edycja Wielkopolskiego Święta Soi odbędzie się 8 września, na poletkach doświadczalnych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych - Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Śremie Wójtostwo. Organizatorem wydarzenia będzie WIR oraz COBORU.
Opracowanie: Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/