Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) to system doświadczalny badań odmianowo-czynnikowych prowadzony na bazie stacji doświadczalnych COBORU, jednostek hodowlano-nasiennych, punktów doświadczalnych ODR itp. nadzorowany przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) i ukierunkowany bezpośrednio na potrzeby praktyki rolniczej na terenie województw i koordynowany przez Wojewódzkie Zespoły PDO.
System badań PDO ma istotny wpływ na właściwy dobór materiału siewnego przez rolników oraz umożliwia ustalenie listy zalecanych do uprawy odmian na terenie województwa. Badania są ukierunkowane na potrzeby praktyki rolniczej, dające możliwość uzyskania poszerzenia informacji o odmianach, z uwzględnieniem ich reakcji na warunki siedliskowe oraz elementy agrotechniki.
25 stycznia br. w Wojewódzkim Inspektoracie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu odbyło się posiedzenie Wielkopolskiego Zespołu PDO. Posiedzenie poświęcone było ustaleniu planu doświadczeń PDO z roślinami jarymi w sezonie 2024, ustaleniu do nich doborów odmian oraz ustaleniu Listy Odmian Zalecanych do uprawy na terenie Wielkopolski na rok 2024. W posiedzeniu udział wziął m.in. Jerzy Kostrzewa - Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej i zarazem Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp, który znajduje się w składzie wielkopolskiego zespołu PDO.
Podczas spotkania Członkowie Zespołu podkreślali konieczność prowadzenia działań zmierzających do pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na prowadzenie większej liczby doświadczeń PDO. Wynika to z potrzeby badania przydatności do uprawy w Wielkopolsce coraz większej liczby nowo zarejestrowanych odmian roślin uprawnych w celu zapewnienia odpowiedniej wiedzy dla rolników i doradców. Jednocześnie członkowie Zespołu wyrażają uznanie dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiej Izby Rolniczej za dotychczasowe finansowanie tej działalności. Omówiono także sposoby upowszechniania wyników PDO w Wielkopolsce na targach rolniczych oraz innych imprezach branżowych.
Zapraszamy do zapoznania się z listą odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa wielkopolskiego:
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/