Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od 1 marca 2016 r.

Jednostki organizacyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na podstawie art. 48 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w związku z art. 94 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, od 1 marca 2016 r., przeprowadza akcję waloryzacji emerytur i rent rolniczych.


Od dnia 1 marca 2016 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do dnia 29 lutego 2016 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym (wynikającym z ustawy o emeryturach i rentach z FUS) wynoszącym 100,24 %. Oznacza to, że kwoty najniższych świadczeń oraz kwoty dodatków wypłacanych do emerytur i rent zostaną podwyższone o 0,24%.


Kwota najniższej emerytury pracowniczej (tzw. emerytury podstawowej) od 1 marca 2016 r. wyniesie 882 zł 56 gr miesięcznie (brutto). W konsekwencji od tej daty zostaną podwyższone wszystkie emerytury i renty rolnicze, renty socjalne – wypłacane na dzień 29 lutego 2016 r. Waloryzacja emerytur i rent rolniczych polega na przemnożeniu kwoty emerytury podstawowej przez wskaźnik wymiaru ustalony indywidualnie dla każdego świadczenia.


W skali kraju waloryzacja obejmie około 1,20 mln świadczeń i zostanie przeprowadzona w marcu 2016 r., a dla emerytur i rent wypłacanych kwartalnie – w kwietniu br., w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności. Nowa wysokość świadczeń emerytalnych i rentowych zostanie ustalona w drodze decyzji.


W załączeniu zestawienie wysokości podstawowych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

 

Iwona Nagórka
specjalista
OR KRUS w Białymstoku

Załączniki:

Download this file (Informacja o waloryzacji emerytur i rent rolniczych.doc)Informacja o waloryzacji emerytur i rent rolniczych.doc

 


Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

word
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: emerytur; świadczeń; waloryzacja; emerytury; rolniczych; ustawy; ; waloryzacji; rentach; wypłacanych; zostaną; emeryturach; podwyższone; każdego; zostanie; lutego; grudnia; ubezpieczenia; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »