W dniu 12 listopada 2014 r. w „Gospodarstwie Agroturystycznym Szczepaniak Edward” w Strzelcach Kraj. odbyło się wspólne posiedzenie Gorzowskiej i Strzelecko-Drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR.
Uczestników spotkania i zaproszonych gości powitał oraz spotkanie prowadził Członek Zarządu LIR Stanisław Madej.
Zgodnie z programem spotkania Agnieszka Stocka-Jankowska, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, przedstawiła informację nt. realizacji płatności za 2014 rok: wypłaty dopłat z tytułu gospodarowania na niekorzystnych rolniczo terenach (ONW) i płatności rolnośrodowiskowych oraz nt. przygotowania Agencji do wypłaty od 1 grudnia dopłat bezpośrednich. Przypomniała zasady realizacji płatności oraz podała stawki poszczególnych płatności obowiązujące w bieżącym roku.
Następnie przedstawiciele LODR: Marek Oberda i Adam Janczak poinformowali o nowych zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich, które będą obowiązywały od 2015 r.
W Polsce do 2020 r. będzie kontynuowany uproszczony system płatności bezpośrednich. Płatność JPO będą otrzymywać również rolnicy posiadający mniej niż 1 ha użytków rolnych, jeżeli będą jednocześnie ubiegać się o przyznanie płatności dodatkowej do zwierząt i jeżeli suma płatności bezpośrednich w danym roku będzie nie mniejsza niż 200 euro.
Płatności będą składały się z większej liczby elementów: jednolita płatność obszarowa, płatność z tytułu zazielenienia, dla młodych rolników, płatności związane z produkcją, płatność dodatkowa i przejściowe wsparcie krajowe.
Płatność za zazielenienie to najważniejsza zmiana. Żeby ją otrzymać obowiązywać będą trzy praktyki: dywersyfikacja upraw, utrzymanie trwałych użytków zielonych i utrzymanie obszarów proekologicznych. Dywersyfikacja będzie obowiązywała gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 10 ha gruntów ornych, a utrzymanie obszarów proekologicznych będzie dotyczyło gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha gruntów ornych – będą zobowiązane posiadać takie obszary na powierzchni co najmniej 5 % gruntów ornych.
Dla małych gospodarstw wprowadzony będzie tzw. uproszczony system wsparcia – gdy suma poszczególnych rodzajów płatności nie przekroczy 1250 euro na gospodarstwo.
Na przygotowanym wzorze omówili również zasady wypełniania wniosku o przyznanie płatności w 2015 roku oraz zasady deklarowania działek rolnych.
Prezes LIR Władysław Piasecki poinformował o najważniejszych sprawach, jakimi zajmowano się i omawiano na posiedzeniach Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz o działalności Zarządu LIR, m. in.: uwagi składane do PROW 2014-2020, prace nt. zmiany ustawy Prawo łowieckie, sprawy dotyczące obrotu ziemią, problem afrykańskiego pomoru świń oraz problemy rolników związane z poruszaniem się ciężkim sprzętem i stanu mostów – co było jednym z tematów spotkania z wojewodą lubuskim.
Apelował o propagowanie idei wspólnego gospodarowania, łączenie się i zakładanie grup producentów rolnych oraz wskazywał na korzyści działania w grupie.
Na koniec pogratulował laureatom Lubuskiego Złotego Kłosa oraz poinformował o planowanych wyborach do walnych zgromadzeń izb rolniczych ponieważ w kwietniu 2015 r. kończy się obecna kadencja.
E.R.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/