Kolejne posiedzenie Sulęcińskiej Rady Powiatowej LIR przewodniczący zwołał na 12 września 2014r., które odbyło się w sali narad Urzędu Miejskiego w Sulęcinie.
Głównym tematem był projekt dopłat bezpośrednich w 2015r. oraz obowiązki rolników związane z otrzymywaniem tych płatności, dlatego na spotkanie zostali zaproszeni również rolnicy z powiatu sulęcińskiego.
Spotkanie otworzył i powitał jego uczestników Przewodniczący Rady Andrzej Matkowski oraz kierownik Biura Powiatowego ARiMR Wojciech Podbielski.
Głównym prelegentem był przedstawiciel Biura Powiatowego ARiMR w Sulęcinie Adam Paulus, który na początku omówił najczęściej popełniane błędy i usterki przez beneficjentów działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, stwierdzane podczas przeprowadzanych kontroli.
Następnie przedstawił projekt systemu płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020 oraz zasady przyznawania wsparcia.
W Polsce nadal będzie stosowany uproszczony system płatności bezpośrednich. W 2015r. rolnik może ubiegać się o wsparcie bezpośrednie z tytułu: jednolitej płatności obszarowej (JPO), płatności z tytułu zazielenienia, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją i płatności dodatkowej. Dodatkowo przysługiwać będzie przejściowe wsparcie krajowe (płatność do tytoniu niezwiązana z produkcją). Ponadto w 2015r. rolnik może przystąpić do systemu wsparcia dla małych gospodarstw.
Przewidywane stawki w ramach płatności bezpośrednich na 2015r., w EUR/ha: JPO – 110, płatność za zazielenienie – 74, płatność dla młodych rolników – 62, płatność dodatkowa – 41, płatność dla małych gospodarstw – do 1250 EUR/gospod.
Poinformował komu będą przysługiwać płatności oraz jakie należy spełniać warunki. Płatność JPO będzie przysługiwała m. in. do gruntów zalesionych w ramach PROW 2007-2013 i 2014-2020. Wprowadzona zostanie definicja rolnika aktywnego zawodowo oraz system płatności dla małych gospodarstw, w ramach którego rolnicy będą zwolnieni z niektórych zobowiązań, a otrzymają płatność ryczałtową. Nie będzie się tu stosować kar administracyjnych z tytułu niezgłoszenia wszystkich obszarów (niezgłoszenie wszystkich działek rolnych w gospodarstwie).
Aby otrzymać płatność za zazielenienie obowiązywać będą trzy praktyki: dywersyfikacja upraw, utrzymanie trwałych użytków zielonych (TUZ), utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA).
Największą i najbardziej gorącą dyskusję wywołał temat przykładowego obliczania płatności, redukcji płatności (degresywność), a zwłaszcza obliczanie płatności za zazielenienie i zmniejszenia w zakresie dywersyfikacji, TUZ oraz EFA.
Kolejnym tzw. gorącym tematem, który wywołał ożywioną dyskusję były szkody łowieckie i związane z nimi lekceważące nastawienie przedstawicieli kół łowieckich i stosowanie takich praktyk, aby wypłacić rolnikowi jak najniższe odszkodowanie.
Członkowie Rady uzgodnili, że z powiatu sulęcińskiego kandydatem do nagrody Lubuskiego Złotego Kłosa będzie Stanisław Galant z Malty gm. Krzeszyce, delegat LIR II kadencji.
E.R.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/