Uzgodnienia szefów państw na Szczycie Europejskim (8 lutego br.) oraz przyjęty kompromis Rady Ministrów Rolnictwa UE (26 czerwca br.) dają możliwość przesunięcia do 25% środków z II filara WPR na płatności bezpośrednie oraz uzupełnienia płatności z budżetu krajowego.
W ramach dotychczasowych ustaleń przyjęto, że płatności bezpośrednie po 2013r. będą zwiększone poprzez przesunięcie do 25% środków z II filaru WPR oraz wsparcie krajowe. Jednocześnie budżet krajowy uzupełni środki na PROW. Również z budżetu krajowego zapewnione zostanie odpowiednie współfinansowanie funduszu PROW.
W ramach Umowy Partnerstwa, przewiduje się także odpowiednie wsparcie dla obszarów wiejskich w ramach polityki spójności - na rozwój infrastruktury, rynku pracy i usług publicznych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi współpracuje z wszystkimi resortami a także z Urzędami Marszałkowskimi nad właściwymi zapisami programów operacyjnych, w tym programów regionalnych. Umowa partnerstwa przewiduje zaangażowanie wszystkich programów operacyjnych w realizację powyższych zadań .
W okresie 2007-2013 budżet UE dla Polski na wspólną politykę rolną wyniósł 28,6 mld euro, w cenach bieżących. Stosowanie cen bieżących jest podejściem właściwym, gdyż w cenach bieżących wypłacane są środki z WPR oraz kwoty wsparcia dla rolników określane w decyzjach administracyjnych.
Przewidywany budżet unijny na WPR w Polsce na lata 2014-2020 wyniesie 32,1 mld euro. W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Polska uzyska o około 12% więcej unijnych środków na rolnictwo niż otrzymała w latach 2007-2013 (Tabela 1) .
Tabela 1. Proponowane środki dla Polski w ramach płatności bezpośrednich i rozwoju obszarów wiejskich z budżetu UE w latach 2014-2020 (mln EUR, ceny bieżące)
* wartości w cenach bieżących zostały obliczone w MRiRW na podstawie danych w cenach stałych z 2011 r. podanych przez KE.
Źródło: Dane na podstawie niepublikowanych materiałów KE i Rady, przeznaczonych do użytku wewnętrznego; dokument: Płatności Bezpośrednie - nr 7772/13 z dnia 10 kwietnia 2013 r. oraz Rozwój Obszarów Wiejskich - nr 10235 z dnia 3 czerwca 2013 r.
Tabela 2. Środki finansowe z budżetu UE dla Polski w ramach płatności bezpośrednich i rozwoju obszarów wiejskich w latach 2007-2013 (mln EUR, ceny bieżące)
Źródło: Rozporządzenie Rady (WE) nr 1782/2003 oraz Rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009; Środki na rozwój obszarów wiejskich – decyzja KE z 27 kwietnia 2010 ( 2010/236/EU)
Osiągnięty kompromis w Radzie Ministrów UE daje możliwość kontynuowania rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce . Polska jest największym beneficjentem środków na II filar WPR a także na politykę spójności. W zakresie środków na płatności bezpośrednie zajmujemy 6 miejsce (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, W. Brytania) a licząc cały budżet WPR zajmujemy 5 miejsce (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy).
Dla rozwoju obszarów wiejskich istotne znaczenie ma także fakt, że Polska uzyskała z budżetu UE najwyższe środki łącznie na wszystkie polityki UE, co będzie wpływać stabilizująco na sytuację gospodarczą kraju i rozwój rolnictwa.
Rolnictwo i rozwój wsi będą w dalszym ciągu wspierane środkami budżetu krajowego . Poziom wsparcia corocznie określany jest w ustawach budżetowych.
W ramach RPO samorządy wojewódzkie przewidują dodatkowe działania wspierające rozwój obszarów wiejskich.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi także działania, aby środki łączne na rolnictwo i obszary wiejskie z budżetu UE, z budżetu krajowego oraz z polityki spójności na lata 2014-2020 były wyższe niż obecnie.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/