W dniu 6 czerwca obradowała Wojewódzka Komisja do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym przy Okręgowym Inspektorze pracy w Poznaniu. Z ramienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w spotkaniu uczestniczył Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej Grzegorz Wysocki, który reprezentował Prezesa Piotra Walkowskiego – stałego członka tej Komisji i prezydium.
Spotkanie otworzył i powitał wszystkich przybyłych Paweł Ciemny – Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu, a następnie przekazał prowadzenie obrad Przewodniczącemu Komisji, Wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego Wojciechowi Jankowiakowi.
Głównym tematem spotkania Komisji było podsumowanie przedsięwzięć zrealizowanych na rzecz ograniczania zagrożeń przy pracy rolniczej na terenie województwa wielkopolskiego. Podczas posiedzenia przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Oddział Regionalny w Poznaniu omówili czynności prewencyjne, jakie skierowano do rolników w roku 2021 oraz pierwszej połowie 2022 roku, a także zapoznali członków Komisji z analizą przykładów zdarzeń wypadkowych zaistniałych podczas prac wykonywanych w gospodarstwach rolnych.
Głównym celem wszystkich działań podejmowanych wspólnym wysiłkiem przez KRUS, PIP, WIR, OSP, Policji, WODR, jest wpływ na zmniejszanie się liczby wypadków przy pracy i rolniczych chorób zawodowych poprzez upowszechnianie Zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, a także wiedzy o zagrożeniach charakterystycznych dla pracy w tym sektorze gospodarki.
Większość działań prewencyjnych, zarówno o ogólnopolskim, jak i lokalnym zasięgu, koncentrowała się na podnoszeniu świadomości rolników w zakresie zapobiegania wypadkom.
Do KRUS w całym kraju zgłoszonych zostało 12.088 zdarzeń wypadkowych, tj. o 1.377 więcej niż w roku ubiegłym. Do OR KRUS w Poznaniu zgłoszonych zostało 1.377 wypadków, tj. o 88 więcej niż w roku ubiegłym.
Najliczniejsze grupy wypadków to:
- 50,2 % - upadek osób (OR: 41,7 %),
- 12,7% - pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń (OR: 11,3%),
- 11,8 % - uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta (OR: 17,7%).
Wskaźnik wypadkowości według województw w 2021 roku
Wskaźnik dla OR KRUS Poznaniu dla województwa wielkopolskiego w ubiegłym roku wyniósł: 10,2 a dla całego kraju 8,4.
Zgodnie z danymi KRUS:
- najczęściej do wypadków dochodziło na podwórzu i w obejściu gospodarstwa (OR: 550 wypadków, tj. 39,9%), w pomieszczeniach inwentarskich i wybiegach dla zwierząt (OR: 406, tj. 29,5 %) oraz podczas prac na polach, łąkach, sadach, tunelach foliowych, itp. (OR: 127, tj. 9,2%).
- większość wypadków odnotowano podczas prac związanych z obsługą zwierząt (OR: 337, tj. 24,5%), podczas przemieszczania się po gospodarstwie (OR: 190, tj. 13,8%), w trakcie obsługi maszyn i urządzeń rolniczych (OR: 170, tj. 12,3%), w trakcie ręcznych prac transportowych chodzenia z przenoszeniem przedmiotów w rękach, na barku itp. (OR: 148, tj. 10,8%).
- wypadki z udziałem maszyn i urządzeń wśród wszystkich zdarzeń poddanych analizie w okresie sprawozdawczym stanowiły w OR 38,7% (563 wypadki). Większość odnotowano podczas obsługi ciągników rolniczych (OR: 117 wypadki, tj. 8,5% ogółu zakończonych postępowań), maszyn do pozyskiwania i obróbki drewna (OR: 73 wypadki, tj. 5,3%), środków transportowych (OR: 79 wypadki, tj. 5,7%).
Najczęstszymi przyczynami wypadków były
- zły stan nawierzchni podwórzy, ciągów komunikacyjnych (śliskie, grząskie, nierówne) – OR: 164 wypadki zakończone, tj. 11,9% ogółu wypadków zakończonych w 2021 roku;
- niewłaściwe operowanie kończynami w strefie zagrożenia – OR: 118 wypadki, tj. 8,6% ogółu wypadków;
- niewłaściwe uchwycenie, trzymanie narzędzi – OR: 87 wypadków tj. 6,3% ogółu wypadków.
- nieużywanie odpowiedniego obuwia roboczego – OR: 68 wypadków, tj. 4,9% ogółu wypadków;
- niewłaściwy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych i przyczep itp. – OR: 50 wypadków, tj. 3,6 ogółu wypadków.
Praca w rolnictwie jest pracą złożoną, trudną, wymagającą uwagi, pełnej koncentracji ze względu na różnorodność wykonywanych, prac, maszyn i także obsługi zwierząt.
Wielkopolska Izba Rolnicza mając na uwadze bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych, szczególnie związane z maszynami rolniczymi wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, szkołami rolniczymi oraz Państwową Inspekcją Pracy realizuje projekt dotyczący wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych. Główne założenia i cele tego projektu omówił Grzegorz Wysocki – Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Wymianie podlegać będą osłony będące na wyposażeniu szkół rolniczych oraz gospodarstw indywidualnych. Wymiany dokonają pracownicy specjalistycznej firmy, na terenie warsztatów szkolnych przy szkołach współpracujących z Wielkopolską Izbą Rolniczą. W I etapie akcja odbędzie się na terenie 18 powiatów województwa wielkopolskiego od czerwca do listopada 2022r. Łącznie zaplanowana została wymiana ponad 1.000 osłon wałów przegubowo-teleskopowych.
Do akcji włączyły się następujące szkoły:
- Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie,
- Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie,
- Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu,
- Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.,
- Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach,
- Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku,
- Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych im. Synów Pułku w Lesznie,
- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego Trzcianka im. Gen. D. Chłapowskiego,
- Zespół szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach,
- Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Michała Drzymały w Brzostowie,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie,
- Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bojanowie,
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie,
- Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie,
- Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Powodowie,
- Zespół Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku.
Przy okazji realizacji tego projektu w poszczególnych powiatach będą popularyzowane bezpieczne zasady pracy przy obsłudze wałów przegubowo-teleskopowych. Uczestnicy akcji otrzymają także ulotki informacyjne, dzięki którym rolnik będzie mógł zapoznać się z bezpiecznymi zasadami pracy przy obsłudze wałów przegubowo-teleskopowych i innych maszyn.
Pomysł ten spotkał się z uznaniem Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym i jednocześnie Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka oraz Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu Pawła Ciemnego.
Obecna na spotkaniu Beata Grelowska Dyrektor Biura Regionalnego TUW w Poznaniu pokreśliła, że od wielu lat współpracuje z Wielkopolską Izbą Rolniczą na wielu płaszczyznach oraz, że ma nadzieję, że akcja ta rozwinie się w przyszłości.
Przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – komisarz Marcin Sawicki, zwrócił uwagę na transport rolniczy oraz udział maszyn rolniczych w ruchu drogowym, szczególnie podczas żniw. Przypomniał także o dopuszczalnych prędkościach ciągników rolniczych i maszyn poruszających się po drogach publicznych.
Bardzo ważne jest, aby wszystkie maszyny i urządzenia wykorzystywane do pracy w gospodarstwach rolnych były w pełni sprawne, posiadały wszystkie osłony i zabezpieczenia. Ważne też, aby pracująca z maszynami osoba była odpowiednio poinformowana o zagrożeniach, jakie mogą występować w związku z wykonywaną pracą, oraz obsługą maszyn i urządzeń.
Kolejne posiedzenie Komisji zostało zaplanowane na pierwszą połowę listopada br. Mamy nadzieję, że będziemy już mogli wtedy dokonać wstępnego podsumowania akcji wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych.
Marta Ceglarek
Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/