Ostatnie warsztaty artystyczne pt. „Sztuka ludowa – narzędzie w ochronie tradycji” za nami. Kobiety z obszarów wiejskich spotkały się w Muszkowie koło Krzeszyc oraz Dobiegniewie. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze, co sprzyjało zacieśnianiu więzi między uczestniczkami. W trakcie warsztatów miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach z decopuge: ozdabianie drewnianych ramek, świątecznych zawieszek, florystycznych: robienia świątecznych stroików, wyrabiania świec z wosku pszczelego.
Każdej z uczestniczek dopisywał dobry humor, warsztaty rozpoczęły się od poczęstunku ciastem i kawą, herbatą, w trakcie przerwy między kolejnymi warsztatami był obiad, na koniec warsztatów każda z uczestniczek otrzymała wykonane przez siebie dzieła. Wśród uczestniczek warsztatów były założycielki Stowarzyszenia Gospodyń i Gospodarzy wsi Słowin, które chętnie udzieliły nam wywiadu na temat swojego stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Gospodyń i Gospodarzy wsi Słowin
W trakcie rękodzielniczych warsztatów organizowanych w Dobiegniewie, miałam przyjemność poznać założycielki Stowarzyszenia Gospodyń i Gospodarzy wsi Słowin : Marzenę Madej, Danutę Madej, Agnieszkę Budę i Danutę Waszkiel. Panie chętnie podzieliły się ze mną informacjami na temat stowarzyszenia, tego jak połączyły przyjemne z pożytecznym.
Co Panie zmotywowało do założenia Stowarzyszenia ?
Brak w Słowinie imprez organizowanych cyklicznie, chęć integracji społeczeństwa Słowina, zwłaszcza młodzieży, chęć niesienia pomocy potrzebującym.
Jak się narodził pomysł założenia Stowarzyszenia ?
Chciałyśmy wyjść gdzieś na sylwestra, ale nigdzie w okolicy nie było organizowanej zabawy z tej okazji. W tym momencie wpadłyśmy na pomysł, że same zorganizujemy taką imprezę. Za zebrane pieniądze kupiłyśmy wyposażenie do świetlicy w postaci kompletu naczyń.
Jakie działania wykonują Panie w celach statutowych ?
Organizujemy cykliczne imprezy: Andrzejki, bal karnawałowy, dzień wiosny, dzień dziecka, ognisko na zakończenie lata. Stowarzyszenie istnieje półtora roku, nasze rozmówczynie realizują się działając na rzecz swojej wsi.
Aneta Domagała
GALERIA:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/