shiuz__750 x 100 px_1

W sprawie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim

Minister Krzysztof Jurgiel poinformował, że wczoraj wieczorem spotkał się z premier Beatą Szydło, aby omówić sytuację w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Ustalono, że zostaną przygotowane działania wspierające rozwój hodowli koni czystej krwi arabskiej i innych koni w Polsce.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz prezes Waldemar Humięcki podczas konferencji prasowej

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz prezes Waldemar Humięcki podczas konferencji prasowej

Niezwłocznie zostanie przygotowany Program Rozwoju Hodowli Koni w Polsce oraz powołana będzie Rada ds. Hodowli Koni, złożona z naukowców i ekspertów. W tej sprawie od ponad miesiąca prowadzone są rozmowy z potencjalnymi członkami Rady. Swoją chęć udziału wyrazili przedstawiciele nauki, w tym między innymi: prof. Krystyna Chmiel z Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, prof. Zbigniew Jaworski i prof. Andrzej Raś z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, doc. dr Jerzy Fedorski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Powołanie Rady ds. Hodowli Koni oraz pierwsze posiedzenie planowane jest w przyszłym tygodniu. Zadaniem tego organu doradczego będzie ocena stanu hodowli koni w Polsce i współpraca w przygotowaniu wspomnianego Programu.

Minister Jurgiel poinformował także, że próbki pasz, którymi karmione były konie, zostały przebadane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Wyniki badań zostały dziś udostępnione opinii publicznej. Ponadto minister przypomniał, że w przypadku obu padłych zwierząt o zaistniałej sytuacji powiadomiona została Prokuratura, która bada sprawę.

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marek Skomorowski oddał się do dyspozycji prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Niezwłocznie rozpisany zostanie konkurs na poszczególne stanowiska w zarządzie spółki.

Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że wszelkie podejmowane przez resort działania i wprowadzane zmiany wynikają z oceny stanu faktycznego i mają na celu zabezpieczenie mienia Skarbu Państwa.

Odnośnik otwierany w nowym oknie Sprawozdanie z badań PIW-PIB (.pdf 245,08 kB)

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

W sprawie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: hodowli; jurgiel; janowie; krzysztof; sprawie; stadniny; podlaskim; minister; rozwoju; zostanie; zostały; badań; instytut; uniwersytetu; będzie; udostępnione; opinii; ponadto;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »