W tym wydaniu w dziale „Galeria kobiet polskiego mleczarstwa” przedstawiamy sylwetkę Wiery Pawluczuk – prezes OSM w Hajnówce
Prezesem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce zostałam… Swoją drogę zawodową rozpoczęłam w OSM w Bielsku Podlaskim, gdzie po ukończeniu Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (Wydział Technologii Mleczarskiej i Żywności), zostałam stypendystką. Pnąc się po kolejnych szczeblach w 1982 roku zostałam prezesem zarządu tejże spółdzielni. W roku 2000 zostałam prezesem zarządu OSM w Hajnówce.
Bycie prezesem jest dla mnie… bardzo dużym wyzwaniem, ale i odpowiedzialnością. Zgodziłam się pełnić tę funkcję po długich namowach, ale tylko na jakiś czas – dopóki nie znajdą innego kandydata. Musimy pamiętać, że wówczas, gdy stałam się prezesem OSM w Bielsku Podlaskim, kandydaturę Radzie Nadzorczej Spółdzielni zgłaszał Prezes Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Mleczarskich po uzgodnieniu z Komitetem PZPR. A ja nigdy nie byłam członkiem żadnej partii. Poza tym Bielsk Podlaski był dużą spółdzielnią należącą do czołówki krajowej pod względem ilości przerabianego mleka i eksportu.
Najważniejszym zadaniem była współpraca z dostawcami oraz wprowadzenie postępu technicznego gwarantującego przerób całej ilości skupionego mleka. A były to czasy, kiedy przemysł mleczarski był dotowany zgodnie z zasadą – im większe koszty – tym większe dotacje, więc nie oszczędzaliśmy ani na remontach ani na modernizacji.
Największym wyzwaniem na stanowisku prezesa było… tak pracować, aby zakład zarządzany przez „młodzież”(zastępcy byli w wieku zbliżonym do mojego) nie był gorszym od innych zakładów.
Kobiece podejście… moim zdaniem zdecydowanie różni się od męskiego. Uważam, że jesteśmy bardziej obowiązkowe, zdyscyplinowane i uparte. Do wszelkich decyzji podchodzę z „sercem” i po gospodarsku. Zanim je podejmę dokładnie przemyślę i przeanalizuję sytuację. Mam wyczucie techniki. Jestem wrażliwa na problemy producentów i załogi.
Cechy charakteru, które usprawniają moją pracę to dociekliwość, wrażliwość, nawet drobiazgowość (która często jest męcząca), pracowitość, rozumienie potrzeb rolników i pracowników, życzliwość i dobre serce.
Nie lubię… bylejakości, udawania i oszukaństwa.
Lubię… czytać. Godzinami mogłabym wykonywać robótki ręczne – wyszywanie, szydełkowanie, które mnie uspokajają i odstresowują. Mam już sporo samodzielnie wykonanych na szydełku „małych dzieł” typu obrusy, firanki, serwety itp…
Moje hobby… dom i ogród, gdzie można wypocząć po wyczerpującej pracy (pochodzę ze wsi i mieszkam na wsi).
Społeczna odpowiedzialność biznesu… Spółdzielnia w Hajnówce wspiera wiele inicjatyw miasta i okolicznych gmin. Współfinansujemy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej oraz gminne festyny kulturalne, pomagamy Ochotniczym Strażom Pożarnym, przekazujemy środki na szpitale, domy pomocy społecznej i domy dziecka, pomagamy rolnikom, którzy ucierpieli z powodu klęsk żywiołowych.
Inwestycje… Od 2000 r. rozpoczęliśmy gruntowną modernizację bazy surowcowej i zakładu przetwórczego korzystając z funduszy unijnych. Wszystkie punkty skupu wyposażyliśmy w urządzenia chłodnicze, aby rolnicy nie musieli instalować urządzeń we własnych gospodarstwach, zakupiliśmy nowe specjalistyczne samochody do zwózki mleka. Gruntownie zmodernizowaliśmy zakład dostosowując go do wymogów UE. Zainstalowaliśmy m.in. zbiorniki magazynowe na mleko, śmietanę i serwatkę, wirówki i pasteryzatory do obróbki mleka, automatyczną linię do produkcji twarogów klinków, urządzenia do przerobu serwatki, automatyczną linię do produkcji serów żółtych dojrzewających i wiele innych. Na inwestycje wydaliśmy ok. 35 mln zł. Dotacje z UE to ok. 45% tej kwoty.
Wyróżnienia… Spółdzielnia funkcjonuje na terenie mało uprzemysłowionym, w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, gdzie są naturalne łąki o dużej różnorodności traw i ziół. Stąd mleko ma korzystne walory smakowo - zapachowe, a produkowane twarogi, masło i sery znajdują uznanie u konsumentów krajowych i zagranicznych. Otrzymaliśmy wyróżnienie twarogu półtłustego i sera carskiego z Hajnówki na krajowej Ocenie Serów i Twarogów – maj 2013, tytuł Podlaskiej Marki Roku za ser carski – kwiecień 2013, i wiele innych wyróżnień.
Nowa Wieś Europejska, 115