W Wiedniu o nowościach w kontroli zdrowia roślin

Program trwającego w Wiedniu, dwudniowego posiedzenia szefów służb zdrowia roślin państw członkowskich UE jest zdominowany przez tematy dotyczące nowego prawa regulującego sprawy zdrowia roślin i urzędowych kontroli. W celu ograniczania zagrożeń dla zdrowia roślin, zostaną wdrożone bardziej skuteczne rozwiązania, w tym nowe obowiązki dla krajowych służb zdrowia roślin oraz dla producentów i dystrybutorów materiału roślinnego.  


Zbliżający się termin wejścia w życie nowych przepisów powoduje, że szefowie służb są na bieżąco informowani o zagadnieniach wymagających uzupełnień prawa – zarówno na szczeblu Wspólnoty, jak i krajowym oraz omawiają postęp w przygotowaniach do wdrożenia nowych rozwiązań prawnych. 

 

Austria, jako gospodarz spotkania, zaprezentowała swoje doświadczenia i dotychczasowe dokonania w wykrywaniu szkodników drewna z rodzaju kózkowatych. Niskiej jakości drewno opakowaniowe towarzyszy przesyłkom wszelkich towarów z Azji, regionu licznego występowania wielu gatunków tych szkodników, szczególnie z rodzaju Anoplophora. Ponieważ w Europie owady te znajdują sprzyjające warunki rozwoju, kluczowe znaczenie ma szybkie wykrywanie ich obecności i zapobieganie rozprzestrzenieniu. Działania kontrolne inspektorów ochrony roślin Austrii są wspierane przez specjalnie wyszkolone psy tropiące, które wykrywają charakterystyczny zapach wydzielany przez szkodniki we wszystkich stadiach ich rozwoju. Pokaz pracy psów oraz szczegółowe informacje o metodach ich tresury spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania. O doskonałych efektach pracy czworonożnych inspektorów w kontroli opakowań drewnianych świadczy wysoka wykrywalność szkodników od kilku lat odnotowywana przez austriacką służbę zdrowia roślin.

 


 Źródło
 Państwowa Inspekcja Ochrony
 Roślin i Nasiennictwa
 http://piorin.gov.pl/

125ml milk

img 20181017 153119,k1uUwl caFOE2c Zxb2InmlqTaqTXJB7YKFmXlKrl1PBbmCe
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zdrowia; roślin; służb; kontroli; wiedniu; nowych; inspektorów; ochrony; szkodników; nowościach; rodzaju; wspierane; szybkie; specjalnie; austrii; wyszkolone; kontrolne; działania; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »