Rośliny rabatowe i balkonowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Bardzo chętnie ozdabiamy nasze ogrody, tarasy i balkony roślinami, które zachwycają bogactwem kolorów, kształtów i zapachów. Dom bez kwiatów w okresie letnim jest szary i smutny. Każda więc pani dba o to, aby otoczenie wokół domu było bardzo ładne i estetyczne.
Ogród ozdobny wymaga stałej pielęgnacji i troski. Nie wszyscy mają możliwości, by samemu przygotować sadzonki roślin ozdobnych do ogrodu, dlatego kupują je u producentów, którzy każdego roku starają się wprowadzać nowe gatunki i odmiany. Karolina Jańczak z Prokopowa (powiat pleszewski) wspólnie z rodzicami zajmuje się produkcją kwiatów rabatowych i balkonowych. Wiedziała od dziecka, że zostanie ogrodnikiem, ponieważ lubiła pomagać rodzicom w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych w szklarniach. Czekała zawsze na wiosenną sprzedaż. - Lubię kontakt z klientami, ponieważ chętnie służę im radą i pomocą w doborze kwiatów i kompozycji. Mam stałe klientki, które co roku z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie sezonu – oświadcza pani Karolina W jej „oszklonym ogrodzie” występuje duża kolekcja popularnych roślin, takich jak: pelargonie, surfinie, gazanie dalie, begonie o różnych odmianach i kolorach.
Co roku pojawiają się również nowe rośliny, mało jeszcze znane, ale warte uwagi. Produkcja roślin rabatowych i balkonowych odbywa się w miesiącach zimowych i wiosennych w warunkach niskiej intensywności światła. Produkowanym w gospodarstwie roślinom, należy poświęcić dużo czasu i zabiegów pielęgnacyjnych, aby podobały się zainteresowanym. Każdy szuka czegoś innego do swojego ogrodu. - Dużym powodzeniem wśród kupujących cieszą się pelargonie, ponieważ kwitną długo, bo aż do pierwszych przymrozków. Nie sprawiają przy tym większych kłopotów uprawowych, ponieważ rzadko chorują – mówi pani Karolina.
Na balkonach ciekawie wyglądają pelargonie zwisające - bluszczolistne. Krótsze pędy wykształcają pelargonie pasiaste lub wielkokwiatowe (angielskie). Występują również pelargonie o pachnących liściach, które nie mają atrakcyjnych kwiatów, ale rozsiewają różne zapachy np. sosny, czekolady, orzechów. - Od 2 lat mamy w sprzedaży nową odmianę pelargonii stojąco-zwisającą o bardzo pięknych, dużych kwiatach, opadających do 30 cm w dół. Mogę ją polecić, ponieważ nie sprawia problemów w uprawie. Inną znaną rośliną jest surfinia, która lubi dużo słońca i mało opadów, ponieważ w wilgotne lata choruje na choroby grzybowe. W sprzyjających warunkach wytwarza ogromną ilość kwiatów, które mogą występować w różnych kolorach - informuje kobieta.
Efektownymi, ale delikatnymi kwiatami charakteryzują się odmiany begonii bulwiastej, zwłaszcza o zwisających pędach. Roślina ta jest wrażliwa na przymrozki, dlatego na zewnątrz należy ją wynieść dopiero w II połowie maja. Ciekawie w kompozycjach letnich prezentuje się werbena, która dobrze rośnie w półcieniu. Dlatego nie należy wystawiać jej na pełne słońce.
Ważnym elementem prawidłowego wzrostu roślin jest odpowiednie nawożenie przez cały sezon wegetacyjny. - W trakcie przygotowania podłoża stosujemy nawozy, które wystarczają roślinom do czasu wysadzenia ich na miejsce stałe oraz momentu przyjmowania się. Rośliny letnie wymagają intensywnego nawożenia ze względu na ogromną ilość kwiatów, które wykształcają – mówi pani Karolina. Rośliny rabatowe i balkonowe należy zasilać nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi zawierającymi makro i mikroelementy.
Można stosować również nawozy o spowolnionym działaniu, które zapewnią zapotrzebowanie na składniki pokarmowe przez cały okres wegetacji. - W sklepach ogrodniczych oferowane są nawozy płynne odpowiednie do zasilania roślin balkonowych. Warto nimi zasilać rośliny w czasie wegetacji w zależności od zaleceń producenta nawozów. W trakcie podlewania roślin roztworem nawozów należy uważać, aby nie lać roztworu na liście, ponieważ podczas dużego nasłonecznienia, mogą wystąpić plamy – stwierdza. Karolina Jańczak z Prokopowa.
Na roślinach mogą wystąpić choroby i szkodniki. Warto więc uprawiane kwiaty obserwować. Często zauważyć można szarą pleśń, która na liściach i łodygach tworzy nieregularne, brunatne plamy oraz charakterystyczny szary nalot. Duże zagęszczenie roślin i nadmierna wilgoć liści sprzyjają powstaniu choroby.
Biały, mączysty nalot na liściach i pędach świadczy o porażeniu roślin chorobą zwaną mączniakiem prawdziwym. Nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata, gdy zaczynają się coraz dłuższe noce, a na liściach długo zalega poranna rosa. Zwalczanie chorób przeprowadzamy zgodnie z zaleceniami. Problemem mogą być także szkodniki. Przędziorki widoczne są na dolnej stronie liści, najczęściej pod delikatną pajęczyną. Na skutek żerowania na górnej stronie liści pojawiają się drobne, żółte plamki, które z czasem zlewają się tworząc marmurkowate plamy. Liście żółkną i brzegami zasychają. Chemicznie przędziorki można zwalczać wybranymi preparatami np. Talstar, Karate. Na rynku dostępne są także środki firmy Ekor. Na roślinach ozdobnych może występować również wiele gatunków mszyc, które wysysając soki z liści i kwiatów powodują ich deformacje i przebarwienia. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, szczególnie w ciepłe lata.
Te szkodniki wydzielają lepką substancję tzw. rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, ograniczające oddychanie roślin. Zwalcza się je wykonując zabieg wybranym preparatem pyretroidowym - Pirimor Decis lub innymi. Charakterystyczne białe plamki na roślinach mogą czasami sugerować obecność kolejnego szkodnika - wciornastka. To energiczny owad przypominający kształtem „przecinki”. Może być koloru jasnobrązowego lub pomarańczowego. Jeśli pąki kwiatowe zostaną silnie zaatakowane zaczynają więdnąć. Zwalczanie przeprowadzamy preparatami z listy zaleceń. - Każdego roku jeździmy na różne wystawy, targi, aby podpatrzeć nowości wprowadzane przez producentów roślin. Przez wieloletni okres produkcji kwiatów w moim gospodarstwie ogrodniczym zauważam duże zmiany w asortymencie firm zajmujących się produkcją sadzonek, z którymi współpracujemy. Klienci sami mobilizują nas do ciągłego wdrażania nowości, które pokazują się na rynku roślin ozdobnych. Tak, jak każda kobieta, kocham kwiaty i jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że mam je na co dzień. W każdej chwili mogę wejść do mojego „szklanego ogrodu” i nacieszyć oczy niesamowitą kolorystyką kwiatów – podsumowuje Karolina Jańczak z Prokopowa.
NOWOŚCI RYNKOWE
PAŁECZKI NAWOZOWE Z OBORNIKIEM - BIOPON
Firma BROS proponuje pałeczki nawozowe przeznaczone do pielęgnacji wszystkich roślin doniczkowych i balkonowych. Dostarczają niezbędnych składników mineralnych oraz materii organicznej. Przez dodatek obornika użyźniają i spulchniają glebę. Nawóz pobudza rozwój mikrofl ory glebowej. Szybko wchłania się w podłoże i jest łatwo przyswajalny dla roślin. Pałeczki stopniowo ulegają rozpuszczeniu dostarczając roślinom regularnie i długotrwale pokarm.
COMPO SANA - UNIWERSALNE PODŁOŻE SUPERLEKKIE
Firma COMPO Polska poleca uniwersalne podłoże Superlekkie, które jak
podaje producent dzięki innowacyjnej technologii fi rmy jest lżejsze o 50%
od innych podłoży. Dobrany skład pozwala na zachowanie w 100%
bardzo wysokiej jakości, wydajności i użyteczności. Podłoże polecane do
roślin domowych, balkonowych i ogrodowych. Producent zapewnia, że
posiada startową dawkę nawozu oraz dodatek perlitu, który gwarantuje
lekką i przewiewną strukturę.
Dorota Piękna-Paterczyk,
główny specjalista ds. warzywnictwa w Wielkopolskim
Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu