Sekretarz stanu Anna Gembicka uczestniczyła w spotkaniu na temat organizacji tegorocznych Dni Pola oraz wyzwań jakie stoją przed doradztwem rolniczym. Spotkanie odbyło się 18 stycznia w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Krajowe Dni Pola 2021
Podczas rozmów omówiono główne sprawy związane z przygotowaniami do Krajowych Dni Pola 2021, w zakresie organizacji których wiceminister Anna Gembicka, jako Przewodnicząca Rady Programowej − ma istotne uprawnienia. Omawiana była m.in. rola i zaangażowanie instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jak również innych partnerów tego wydarzenia.
Organizowane po raz drugi w Minikowie ogólnokrajowe święto pola, to ważne rolnicze wydarzenie w skali całego kraju, promujące i wyjaśniające znaczenie Europejskiego Zielonego Ładu dla polskiego rolnictwa. To również kluczowa impreza rolnicza, promująca wagę i znaczenie innowacji w rolnictwie, w tym nowych odmian, kierunków prac hodowlanych, nowych technik stosowania środków ochronnych roślin czy nawozów mineralnych.
Zadania doradztwa rolniczego
Podsekretarz stanu Anna Gembicka spotkała się z kadrą kierowniczą oraz specjalistami Ośrodka w nowo otwartym Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego. Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Ryszard Zarudzki, wspólnie z kierownikami poszczególnych działów ośrodka, przedstawił zadania jakie obecnie realizuje doradztwo rolnicze na rzecz odbiorców swoich usług – rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Informacje dotyczyły m.in. realizacji zadań związanych z innowacjami (w tym wsparcie w tworzeniu i funkcjonowaniu grup operacyjnych EPI), krótkich łańcuchów dostaw (np. stworzona z inicjatywy KP ODR e-skrzynka), czy działań związanych z transferem wiedzy i usługami doradczymi.
Dużo uwagi poświęcono również wyzwaniom wynikającym dla rolnictwa z Zielonego Ładu. − Nasze działania powinny być ukierunkowane na ochronę środowiska i szeroko pojętą gospodarkę ekologiczną nie tylko w rolnictwie, lecz również na obszarach wiejskich – podkreślili podczas dyskusji pracownicy ośrodka doradztwa.
Wiceminister Anna Gembicka zadeklarowała chęć współpracy i otwartość na rzecz realizacji wspólnych zadań dotyczących rolnictwa i rozwoju wsi.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania zakresu działalności Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystki Wiejskiej, funkcjonującego przy Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. To właśnie w takich centrach rolnicy doskonalą swoje umiejętności i uczą się jak przetwarzać żywność we własnym gospodarstwie.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/