W dniu 30 czerwca 2022 r. w Gostyniu, z inicjatywy Starosty Gostyńskiego, Pana Roberta Marciniaka odbyło się Forum Rolnicze. Tematem przewodnim Forum był „Wpływ zmian klimatycznych na rolnictwo powiatu gostyńskiego.
Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał Pan Profesor Jan Przybyłek, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pan Profesor wskazał, jak zmiany klimatu, a w szczególności wzrost temperatury, wpływają na gospodarowanie zasobami wodnymi na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski. Jak się okazuje, ten teren jest raczej ubogi w zasoby wody głębinowej dobrej jakości a jej nieracjonalne wykorzystanie oraz słaba retencja powodują ubożenie tych zasobów. Pan Profesor wskazał, że plany budowy odkrywkowych kopalń węgla brunatnego w sposób nieodwracalny pogorszyłyby sytuację wodną tego regionu. Na szczęście, dzięki presji opinii publicznej oraz ekspertyzom naukowców, zrezygnowano z tych planów. Niemniej jednak, niezbędna jest racjonalne gospodarowanie tymi ograniczonymi zasobami. To wymaga szerokiej akcji edukacyjnej, skierowanej szczególnie do młodych ludzi.
Kolejny prelegent, Pan Michał Sosiński, przedstawiciel Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wskazał, że narzędziem racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi mają być lokalne partnerstwa ds. wody. Takie partnerstwa powstały w każdym powiecie i składają się z przedstawicieli wszystkich podmiotów zaangażowanych w kwestie gospodarowania zasobami wodnymi. Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej biorą aktywny udział w pracach takich partnerstw. Pan Sosiński zapowiedział zmiany w Ustawie „Prawo Wodne”, które spowodują umocowanie takich partnerstw w systemie prawnym i nadadzą im odpowiednie kompetencje. Co ważne, prelegent poinformował, że wkrótce rozpoczną się nabory na urządzenia związane z infrastrukturą wodną, w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Takie konkursy będą skierowane przede wszystkim do samorządów. Do rozdysponowania jest kwota ponad 4 mld zł w skali kraju.
Pan Marian Poślednik przedstawił konkretne zadania w zakresie retencji wody zrealizowane przez Lokalną Grupę Działania Gościnna Wielkopolska. W chwili obecnej LGD skupia się na przygotowaniu i dofinansowaniu zadań w zakresie mikro retencji. To pozwala na magazynowanie wody najbliżej od miejsca jej pozyskania, np. z dachu budynku po opadach deszczu. Pan Poślednik zwrócił uwagę na nadmierne korzystanie z ograniczonych zasobów wody przez mieszkańców (np. podlewanie trawy) czy rolników poprzez korzystanie z wody zgromadzonej w zbiornikach retencyjnych i nawadnianie upraw. Jako alternatywę, prelegent pokazał przykład ekologicznego gospodarstwa rolnego w Niemczech, które stosuje model agro-leśny.
Pan Mecenas Sebastian Czwojda przekazał konkretne informacje dotyczące prawnych uwarunkowań korzystania przez rolników i mieszkańców z zasobów wodnych. Prelegent pokazał ścieżkę prawną prowadzącą do pozyskania pozwolenia wodno-prawnego czyli podstawowego dokumentu regulującego pobór wody dla celów rolniczych.
W drugiej części Forum, Pani Janina Świerczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawiła aktualną sytuację w zakresie epidemii ASF. Niestety w obecnym roku odnotowano 3 ogniska choroby w województwie wielkopolskim oraz szereg przypadków u dzików. Pani Doktor przekazała, że bardzo ważna jest bioasekuracja w gospodarstwach rolnych, którą na powiecie gostyńskim przestrzega większość producentów trzody chlewnej.
Jako ostatni głos zabrał Andrzej Przepióra, starszy specjalista WIR, który przedstawił najważniejsze problemy, z którymi boryka się obecnie Wielkopolskie rolnictwo. Szczegółową prezentację na ten temat znajdziecie Państwo tutaj. Prelegent mówił o kryzysie klimatycznym, którego rolnictwo jest po części sprawcą ale i ofiarą, trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej, kryzysie gospodarczym spowodowanym wojną na Ukrainie, w tym sytuacji na rynku zbóż oraz rewolucyjnych zmianach Wspólnej Polityki Rolnej, która zdaniem WIR jest zbyt szybko wdrażana i niedostatecznie finansowana.