21 marca w siedzibie Podlaskiej Izby Rolniczej odbyło się VIII Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej.
Wśród najważniejszych punktów statutowych obrad samorządu rolniczego znalazło się zatwierdzenie sprawozdania finansowego z działalności Podlaskiej Izby Rolniczej za 2021 rok, zatwierdzenie sprawozdania z wykonania budżetu za 2021r., uchwalenie budżetu PIR na 2022r., a także udzielenie Zarządowi PIR absolutorium za 2021 rok. Stosowne uchwały w tej sprawie zatwierdzone zostały w drodze głosowań, w trakcie których obecni delegaci PIR wyrazili poparcie dla dotychczasowych działań Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej.
Na WZ PIR zostali zaproszeni goście w tym Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Mirosława Jaroszewicz Łojewska- Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, Agnieszka Zieziula Dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Adam Pietruszyński – Członek Zarządu Agrocentrum.
Pani Agnieszka Zieziula poinformowała delegatów o tym, iż od 18 marca br. ruszyły dopłaty do upraw rolniczych dobrowolnych. Ubezpieczenie to chroni, w okresie od zasiewu lub wysadzenia roślin do zbioru ich plonów, każdą uprawę od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Ubezpieczenie to może być rozszerzone o ryzyko ognia.
Wojewoda Bohdan Paszkowski odniósł się do obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie i napływie uchodźców do Polski. Sytuacja jest dynamiczna, od pierwszych dni wojny na Ukrainie trwało szukanie mechanizmów prawnych, aby tym ludziom pomagać.
Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa weszła w życie z dniem opublikowania w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2022, poz. 583), tj. 12 marca 2022 r. i obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.Ustawa określa m. in. szczególne zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Polski. Określone w Ustawie zasady dotyczące obywateli Ukrainy mają także zastosowanie do ich małżonków, nawet jeśli nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego, ale przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Ustawa określa dodatkowo szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, przebywającym legalnie na terytorium Polski oraz zasady przedłużania okresów legalnego pobytu obywateli Ukrainy. Precyzuje także kwestie związane z przyznaniem obywatelom Ukrainy świadczeń, regulacje dotyczące kształcenia dzieci i uczniów oraz szczególne zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy przebywających legalnie na terytorium RP.
Wojna w bardzo szerokim wymiarze będzie miała wpływ na gospodarkę krajową, ale również całego świata – powiedział Wojewoda.
Poruszony został temat związany ze szkodami rolniczymi – Wojewoda powiedział, iż należy przyjąć zasadę wypracowaną ze Związkiem Łowieckim, aby szacować szkody i wypłacać za nie odszkodowania. Szkody należy zgłaszać do kół łowieckich.
Odnośnie szkód majątkowych – jak poinformował Wojewoda Paszkowski – wnioski należy składać do Komendanta Straży Granicznej.
Pani Dyrektor Mirosława Jaroszewicz Łojewska zaapelowała do rolników, aby zgłaszać wszystkie straty w uprawach na piśmie, ponieważ będzie to w późniejszym okresie miało uzasadnienie dla ARiMR jako działanie siły wyższej.
Pani dyrektor przypomniała również o nowych możliwościach zatrudniania uchodźców z Ukrainy jako pomocników rolnika. Od 24 lutego 2022 r. obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, które przewidują możliwość zawierania umowy o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika będącymi obywatelami Ukrainy na wydłużony niż dotychczas okres, tj. na okres ich legalnego pobytu na terytorium Polski.
Możliwość taka przysługuje jedynie obywatelom Ukrainy, którzy:
- wjechali legalnie bezpośrednio z Ukrainy na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu (które zostanie wydane w przyszłości) w związku z działaniami wojennymi
- deklarują chęć pozostania na terytorium Polski.
Pobyt tych osób na terytorium Polski uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.
W stosunku do umów o pomocy przy zbiorach zawieranych z obywatelami Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także z obywatelami innych państw, nadal obowiązuje limit czasu trwania tych umów, tj. 180 dni w danym roku kalendarzowym.
Informacje na temat cen nawozów oraz cen zbóż przekazał delegatom Pan Adam Pietruszyński – członek Zarządu Agrocentrum.