Niestety w kraju pojawiają się coraz liczniejsze wystąpienia wścieklizny. Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii w listopadzie 2021 roku odnotowano już 95 przypadek tej choroby u zwierząt dzikich.
We wrześniu stwierdzono zachorowanie w samym Poznaniu. W związku z wystąpieniem przypadku wścieklizny u nietoperza na terenie Poznania, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie w którym wyznaczył obszar zagrożony tj. obszar Moraska i Umultowa aż do Warty oraz znaczną część Jeżyc oraz fragment Sołacza.
Na obszarze tym zakazuje się:
- organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę.
- wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nie szczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego.
Ponad to obszarze zagrożonym nakazuje się poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.
Zakazy i nakazy obowiązują mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na danym terenie.
Przypomnijmy, że wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych zakaźnych chorób wirusowych niektórych ssaków, mogącą przenieść się na człowieka. Nie ma na nią leku, a prawie 100 proc. osób zakażonych umiera.
Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje
o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt, w szczególności lisów, jeży, nietoperzy, które mogą być zarażone wścieklizną. Nie dotykajmy rannych zwierząt! W takim wypadku należy powiadomić odpowiednie służby.
Regularnie szczepmy przeciwko wściekliźnie
zwierzęta domowe – psy i koty!
Pamiętajmy, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.
Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/