W dniu 10 czerwca 2019 r., w sali koncertowej częstochowskiego Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom wojewódzkiego etapu XVII Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne oraz IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. Wzięła w niej udział Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik.
Licznie zgromadzeni goście, m.in. Poseł na Sejm RP i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński oraz parlamentarzyści z województwa śląskiego, zapoznali się z osiągnięciami tegorocznych laureatów finału wojewódzkiego obu konkursów. Do konkursu BGR zgłoszono 19 gospodarstw, z których wojewódzka Komisja Konkursowa wytypowała laureatów (zdobywca 1 miejsca reprezentować będzie województwo śląskie podczas centralnego finału), przyznała również 3 równorzędne wyróżnienia.
Gościom uroczystego finału zaprezentowano film z wizytówkami najlepszych gospodarstw. W tym roku w województwie śląskim zwyciężyło gospodarstwo Państwa Marioli i Brunona Masnych z miejscowości Poręba w gminie Pszczyna w powiecie pszczyńskim. Laureatami tegorocznego konkursu zostali również Państwo Urszula i Andrzej Chudaszkowie z miejscowości Miedźno w gminie Miedźno w powiecie kłobuckim – ich gospodarstwo sklasyfikowano na II miejscu oraz Państwo Marta i Tomasz Sokołowscy z miejscowości Grabówka w gminie Mykanów w powiecie częstochowskim, których gospodarstwo znalazło się na III miejscu. Wyróżnienia otrzymali: Pan Sebastian Handszuch z miejscowości Rydułtowy w powiecie wodzisławskim, Państwo Małgorzata i Leszek Łapaj z miejscowości Bliżyce, w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim; Państwo Sylwia i Walter Witeczek z miejscowości Bieńkowice w gm. Krzyżanowice, powiat raciborski. Uczestnicy finału otrzymali cenne nagrody ufundowane przez KRUS oraz licznych sponsorów, w tym samorządy, na terenie których znajdują się finałowe gospodarstwa.
Prezes KRUS zwróciła uwagę na to, że m.in. dzięki prowadzonym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wieloletnim działaniom prewencyjnym z roku na rok obserwujemy ciągły postęp w modernizacji gospodarstw, który eliminuje zagrożenia i powoduje znaczący spadek liczby wypadków w polskim rolnictwie. A naszym celem w tym zakresie jest Wizja Zero, czyli realizacja światowej strategii prewencyjnej, która zakłada opracowanie odpowiednich standardów, zredukowanie liczby wypadków przy pracy, aż do całkowitego ich wyeliminowania.
Wyraziła także zadowolenie z rosnącej popularności organizowanego przez Kasę konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół wiejskich. W tym roku w etapie wojewódzkim Konkursu Plastycznego dla Dzieci uczestniczyła rekordowa liczba dzieci z województwa śląskiego – nadesłano 990 prac z ponad 100 szkół. Rozdano nagrody 20 laureatom Po 3 nagrody w dwóch grupach wiekowych oraz po 7 wyróżnień w każdej z tych grup:
W I grupie wiekowej (klasy 0-3)
I miejsce – Dawid Czudaj z 3 klasy Szkoły Podstawowej w Kośmidrach;
II miejsce – Emilia Szczerba z 1 klasy Szkoły Podstawowej w Turowie;
III miejsce – Filip Borowik z 3 klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu.
W II grupie wiekowej (klasy 4-8)
I miejsce – Barbara Kędziorczyk z 8 klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach;
II miejsce – Małgorzata Sarnowska z 5 klasy Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej;
III miejsce – Mateusz Czopik z 8 klasy Szkoły Podstawowej w Widzowie.
Prezes Hadzik pogratulowała zwycięzcom i życzyła im dalszych sukcesów na etapie centralnym obu Konkursów.
Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Zielonej, która zaprezentowała standardy jazzowe i utwory pop.
Data dodania:
Źródło Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego http://krus.gov.pl