Zdjęcie 1 Ostatnie opady przy dość dobrej temperaturze sprzyja rozwojowi chwastów, a na roślinach uprawnych rozwijają się grzyby. Powinno w tym przypadku zastosować jak najszybciej środki grzybobójcze.
Zdjęcie 2 i 3 widać bardzo częste błędy przy agrotechnice a przede wszystkim złym nie zaprawianym materiałem siewnym w dodatku za gęsty siew.
Zdjęcie 4 Widać co się dzieje jeśli zasiejemy zbyt gęsto przy nadmiernym nawożeniu azotem
Zdjęcie 5 To kolejny dowód na siew nasionami z własnych zbiorów zanieczyszczonych innymi gatunkami zbóż co może stworzyć kłopoty ze sprzedażą takich zbóż na rynek
Zdjęcie 6 Widać wyraźnie na brak ochrony tego zboża przed chorobami grzybowymi oraz wyraźnie widać niskie nawożenie szczególnie azotem
Zdjęcie 7 Bardzo często bywa że na glebach lekkich w pierwszej fazie rozwoju kukurydzy rozwija się intensywnie perz właściwy, który natychmiast staje się konkurencją dla rośliny uprawnej. Kukurydza reaguje tym że staje się żółta a tempo wzrostu maleje. Należy pozbyć się skutecznie perzu poprzez zastosowanie środków kontaktowych – powschodowych Elumisem, Majstrem Power, lub Titusem gdy perz osiągnie 15 d0 20 cm
Zdjęcie 8 Coraz częściej uprawiamy kukurydzę w systemie bezorkowym w tzw. bałagan. Przynosi to oszczędności w uprawie gleby 6-8 l/ha oleju napędowego. Zaletą jest też lepsze zatrzymywanie wody oraz dobre dostarczanie tlenu w głębsze warstwy gleby co pozwala rozwojowi mikroorganizmów do rozkładu masy pożniwnej.
Zdjęcie 9 To system uprawy z użyciem pługa pole wygląda bardzo ładnie ale uprawa kosztuje drożej a końcowy efekt nie koniecznie jest lepszy.
Zdjęcie 10 Widoczny efekt działania ploniarki zbożówki. Widać wyraźnie że liść środkowy nie może się rozwinąć. Może być uszkodzony stożek wzrostu. Ploniarka jest tym patogenem że może roznosić zarodniki głowni guzowatej, grzyba który może zaatakować taką małą siewkę gdzie wytworzy się i rozwinie głownia. Na szczęście tych uszkodzeń jest znikoma ilość które nie muszą wpłynąć na plon.
Tadeusz Szymanczak
Skrzelew 19 maj 2014 r.