Zioła zyskują coraz większe zainteresowanie zarówno wśród plantatorów jak i osób zainteresowanych ich przetwórstwem. Według szacunków, w Polsce rocznie pozyskuje się około 30 tysięcy ton surowców zielarskich. Z tego ⅔ pochodzi z plantacji, a reszta ze zbioru naturalnego. W uprawie polowej mamy ok. 60-70 gatunków ziół. Do najważniejszych upraw należą: kozłek lekarski, mięta, melisa, rumianek oraz tymianek.
Większa część surowca zielarskiego trafia na rynki zachodnie (około 80%. Odbiorcami ziół zwykle są firmy specjalizujące się w wyrobach farmaceutycznych, spożywczych lub kosmetycznych. Co więcej, zapotrzebowanie na zioła ciągle wzrasta i dziś nie ma praktycznie żadnych problemów ze zbytem surowca.
W ramach szkolenia „Uprawa i przetwórstwo ziół” realizowanego w ramach operacji własnej KSOW pn. „Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw 2” wpisanej do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023, zorganizowanego w dniach 7-8 sierpnia 2023 r. w miejscowości Danowiec, uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z zasadami upraw wybranych gatunków ziół.
Właścicielka gospodarstwa ekologicznego Pani Barbara Byrka-Lewandowska oprowadziła uczestników szkolenia po swoim niewielkim gospodarstwie opowiadając o zasadach uprawy ziół, sposobie zbioru ziół, sposobie przetwarzania (suszenie, mrożenie) i opłacalności produkcji. Zioła, które występują w jej gospodarstwie to: rumianek pospolity, lawenda pośrednia, tymianek pospolity, melisa lekarska, szałwia lekarska, mięta pieprzowa, krwawnik pospolity, mięta truskawkowa, rozmaryn lekarski, mięta lawendowa, chmiel pospolity, jeżówka purpurowa, wrotycz pospolity, nawłoć, kocanka włoska.
W drugim dniu szkolenia odbyły się wykłady, które poprowadziła Pani Elżbieta Kaśków z Akademii Naturalnego Życia. Tematyka wykładów to: Zioła i przyprawy w kuchni świętej Hildegardy oraz Zastosowanie ziół w lecznictwie. Już od czasów starożytnych rośliny, a zwłaszcza zioła były wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu ludzi oraz zwierząt gospodarskich. Zastosowanie konkretnych ziół w leczeniu danego schorzenia było pierwotnie oparte na obserwacjach oraz tradycji medycyny ludowej. Obecnie rozwój nauki pozwolił na dokładną identyfikację wielu substancji biologicznie czynnych występujących w ziołach. W odniesieniu do ludzi, zioła są zarówno przyprawami jak i środkami leczniczymi. W dużej mierze wykorzystywane są również w kosmetologii.
Na zakończenie drugiego dnia szkolenia Pani Basia Byrka-Lewandowska omówiła zasady robienia prostych kremów/mazideł na bazie ziołowego maceratu olejowego, tłuszczu stałego, wosku pszczelego i olejku eterycznego. Każdy uczestnik szkolenia zabrał ze sobą słoiczek „mazidła rumiankowego”.
Szkolenie zostało wysoko ocenione przez uczestników.
Jednocześnie informujemy, że w ramach operacji „ Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw 2” została opracowana publikacja pt. Uprawa i przetwórstwo ziół, dostępna na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie pod linkiem: https://www.cdr.gov.pl/transfer-wiedzy/broszury-publikacje/4396-uprawa-i-przetworstwo-ziol-2022
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/