Relacja ze szkolenia pt.: „Chów i hodowla owiec i kóz z uwzględnieniem ras rodzimych”. Operacja własna Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pn.: "Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw 2"
W dniach 28 i 29 września 2023 roku Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zorganizowało dwudniowe szkolenie pt.: Chów i hodowla owiec i kóz z uwzględnieniem ras rodzimych połączone z wyjazdem studyjnym do gospodarstw rolnych. Było to już ostatnie szkolenie realizowane w ramach operacji własnej KSOW pn.: Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw 2. Uczestnikami byli doradcy rolniczy, rolnicy, nauczyciele szkół rolniczych, mieszkańcy obszarów wiejskich oraz osoby zainteresowane tematyką, łącznie 34 uczestników.
Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął się od wizyty w gospodarstwie Pana Marka Bańki – właściciela gospodarstwa w Kluszkowcach, utrzymującego największe stado w Polsce kóz rasy karpackiej. Stado liczy 80 maciorek. Koza karpacka jest zaliczana do ras rodzimych i została odtworzona w 2005 roku, dzięki staraniom Instytutu Zootechniki w Balicach. Rasa ta została objęta programem ochrony zasobów genetycznych w roku 2014. Uczestnicy szkolenia zobaczyli bacówkę, w której gospodarz wyrabia sery tradycyjne, bundz z dodatkiem ziół, twaróg, ricottę, żętycę. Na miejscu można było podpatrzeć jeden z etapów powstawania serów. Pan Marek swoje produkty sprzedaje w ramach rolniczego handlu detalicznego. Następnie grupa udała się na pastwisko, gdzie rolnik zaprezentował mobilną dojarnię, potem zaś można było z bliska podziwiać stado kóz karpackich w okresie stanówki. Hodowca pokazał też pomieszczenie, w których przebywa stado w okresie zimowym. Rolnik wskazał na rozwiązania własnego pomysłu, które usprawniają pracę w opiece nad stadem. Omówił również sposób żywienia oraz opiekę weterynaryjną nad zwierzętami. Wizytę w gospodarstwie zakończyła degustacja tradycyjnych serów podhalańskich oraz opowieści rodzinne o historii gospodarstwa i tradycjach góralskich.
Po spotkaniu w gospodarstwie uczestnicy szkolenia przenieśli się do sali wykładowej, gdzie Pani profesor dr hab. Aldona Kawęcka z Instytutu Zootechniki w Balicach przedstawiła zagadnienia dotyczące ochronny zasobów genetycznych owiec i kóz – zasady i korzyści z udziału w programie ochrony zasobów genetycznych, kwestie dotyczące jakości produktów pochodzących od ras rodzimych owiec i kóz oraz szerokie wykorzystania produktów od tych zwierząt w wielu kierunkach produkcji.
Drugi dzień szkolenia wypełniła wizyta w ekologicznym gospodarstwie Państwa Janiny i Bolesława Bobaków w Zębie, zajmującym się hodowlą bydła, głównie rasy Simental (czerwono - białe), owiec (krzyżówka rasy górskiej) i produkcją serów górskich. W gospodarstwie wytwarzane są sery białe, wędzone, bryndza, bundz. Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić serowarnię oraz zobaczyć etap formowania serków górskich. Gospodarze omówili etapy wytwarzania produktu oraz sposoby sprzedaży na rynku lokalnym w województwie małopolskim. Produkcja serów spełnia standardy higieniczne i sanitarne w ramach tzw. produkcji MLO. Sprzedaż prowadzona jest w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD).
Gospodarstwo należy do Małopolskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych „Natura”, zostało wielokrotnie nagradzane m.in. w konkursach na najlepsze gospodarstwo ekologiczne.
W gospodarstwie odbyła się degustacji serów wytwarzanych w gospodarstwie, a uczestnicy spotkania mogli też z bliska obejrzeć zwierzęta na malowniczych pastwiskach Podhala.
W opinii uczestników, szkolenie spełniło cele, jakimi było przekazanie wiedzy o funkcjonowaniu rodzinnych gospodarstw rolniczych, wytwarzaniu i sprzedaży produktów w nich powstających oraz wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów między uczestnikami spotkania. Przekazana wiedza praktyczna oraz naukowa pozwoli w przyszłości przenieść doświadczenie zdobyte na szkoleniu w tworzeniu tego typu przedsięwzięć w innych rejonach kraju, bądź wykorzystać pomysły na biznes we własnych gospodarstwach.
W ramach operacji pn.: "Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw 2" odbyły się trzy szkolenia połączone z wyjazdem studyjnym do gospodarstw rolnych. Były to:
- Uprawa i przetwórstwo lawendy
- Uprawa i przetwórstwo ziół
- Chów i hodowla owiec i kóz z uwzględnieniem ras rodzimych
Serdecznie dziękujemy właścicielom gospodarstw, wykładowcom oraz uczestnikom szkoleń za udział w projekcie i zapraszamy do korzystania z oferty szkoleniowej CDR w Brwinowie w przyszłości.