Podsekretarz stanu Adam Nowak uczestniczył wczoraj i dziś w nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów ds. rolnictwa w Belgii. Państwo to w tym półroczu sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Tematem dyskusji była strategiczna autonomia białkowa UE.
Stanowisko Polski
Wiceminister Adam Nowak podkreślił, że dostępność białka jest jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa żywnościowego, dlatego należy ograniczyć poważną zależność Unii Europejskiej od przywozu roślin wysokobiałkowych, które są wykorzystywane głównie w celach paszowych.
– Rośliny białkowe mogą pomóc w osiąganiu wielu ambitnych celów środowiskowych, takich jak poprawa kondycji gleb, redukcja nawozów, ograniczanie śladu węglowego. W miejsce importu krytycznych białkowych materiałów paszowych należy zadbać o własne materiały paszowe lub o dostawy z bliskich miejsc. To pomoże skrócić łańcuchy dostaw i ograniczyć ślad węglowy, który jest ogromny w przypadku importu materiałów białkowych do produkcji pasz z krajów Ameryki Południowej – zaznaczył podsekretarz stanu.
Produkcja biopaliw z surowców rolnych
Zdaniem Polski ważnym elementem budowania autonomicznej strategii białkowej powinna być unijna produkcja biopaliw z surowców rolnych.
– Polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej nie powinna ograniczać możliwości wykorzystywania surowców rolnych na biopaliwa. Konieczne jest zachowanie spójności poszczególnych polityk UE i rewizja wszystkich unijnych instrumentów, które mogą ograniczać rozwój produkcji pasz białkowych w UE – zwrócił uwagę polski wiceminister.
Zachęty i współpraca
Ogromne znaczenie dla budowy suwerenności białkowej ma opracowanie systemu zachęt dla rolników, zachęt opartych na lokalnych warunkach glebowych i agrotechnicznych, oraz odchodzenie od działań obowiązkowych na poziomie wspólnotowym.
Dla rozwoju rynku roślin białkowych konieczne jest wspieranie współpracy naukowców, producentów roślin białkowych, przemysłu spożywczego i paszowego.
Rozmowy kuluarowe
Na marginesie spotkania podsekretarz stanu Adam Nowak rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Francji, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Litwy, Estonii, Finlandii, a także z wysokiej rangi przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, COPA-COGECA i CEJA.
Program towarzyszący
W ramach programu towarzyszącego prezydencja belgijska zaprezentowała ministrom ds. rolnictwa Unii Europejskiej przykłady praktycznego zastosowania autonomii białkowej w produkcji zwierzęcej, a także zrównoważonej produkcji owoców i warzyw, z uwzględnieniem konieczności prowadzenia integrowanych metod ochrony roślin oraz systemów rolnictwa precyzyjnego. Program ten wychodzi naprzeciw problemom związanych ze zmianami klimatu oraz z brakiem pracowników w rolnictwie.
Zdjęcia (7)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/