Z informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że od 2024 roku ugorowanie ziemi będzie dobrowolnym, płatnym ekoschematem o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji". Wobec czego nie będzie konieczności wysiania roślin wiążących azot na 4 proc. gruntów ornych.
Wobec wprowadzonych 15 marca przez Komisję Europejską zmian w Zielonym Ładzie, w tym uproszczenia w normach GAEC. W myśl nowych przepisów, od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, jeśli w zamian państwo członkowskie ustanowi wymóg ugorowania jako dobrowolny i płatny ekoschemat.
Zgodnie wyjaśnieniami Komisji Europejskiej w 2024 r. w zakresie zmian dla GAEC 8 będą możliwe do zastosowania trzy możliwości:
- stosowanie dotychczasowych przepisów z rozporządzenia 2021/2115 (czyli ugorowanie)
- skorzystanie z częściowej derogacji - rozporządzenie wykonawcze 2024/587 (międzyplon i rośliny wiążące azot)
- usunięcie obowiązku przeznaczenia co najmniej 4 % gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, ale w zamian wprowadzenie ekoschematu dotyczącego utworzenia obszarów nieprodukcyjnych.
Z tego wynika, że więc w przypadku, gdy państwo członkowskie zdecyduje się skorzystać z opcji numer 3 w 2024 roku, to musi już w tym roku wdrożyć taki ekoschemat.
Z informacji przekazanych przez MRiRW, wynika, że minister rolnictwa podjął decyzję o uruchomieniu ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Ekoschemat ten zostanie wdrożony na lata 2024-2027. Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji - do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Co do stawki to szacuje się, że wynosić ona będzie ok. 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 euro/ha.
Zgodnie z oceną ministerstwa rolnictwa, wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne przeznaczanie gruntów ornych na grunty wyłączone z produkcji, za co rolnicy będą otrzymywali płatności. Należy jednak zaznaczyć, że na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.
Zgodnie z projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie 2021/2115 i rozporządzenie 2021/2116, wdrożenie tego ekoschematu w 2024 r. pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 - podkreśla ministerstwo.
Obecnie ministerstwo pracuje nad zmianami przepisów w tym zakresie. W zależności od tego, kiedy zmiany wejdą w życie ww. rozporządzenie zmieniające oraz przepisy krajowe wdrażające do porządku prawnego te rozwiązania, to rolnik, który będzie ubiegać się o płatność w ramach nowego ekoschematu. Będzie można złożyć wniosek lub złożyć zmianę do wniosku.
Marta Ceglarek
Na podstawie ARiMR i MRiRW
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/