Ubezpieczenia upraw rolnych – ekspert radzi

Zasadność inwestowania w polisę ubezpieczeniową, nie jest już chyba przedmiotem dyskusji, natomiast szczegóły umowy ubezpieczenia są, jak najbardziej, warte rozmowy.

Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali wyjaśnia.

 Concordia plakat

 

  1. Od jakich ryzyk związanych z pogodą, rolnicy mogą ubezpieczyć swoje uprawy?

W ostatnich latach, kiedy pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, ochrona produkcji rolnej przed niekorzystnymi zjawiskami meteorologicznymi to bardzo ważny element zarządzania ryzykiem w gospodarstwie. Warto zaznaczyć, że rolnicy, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie, mają obowiązek ubezpieczyć minimum połowę swoich upraw od co najmniej jednego z ryzyk związanych z pogodą, np. od ujemnych skutków przezimowania, gradu, przymrozków wiosennych, huraganu, deszczu nawalnego, suszy. Takie ubezpieczenia można wykupić w pakiecie lub osobno.

 

W lutym Concordia Polska Grupa Generali uruchomiła sprzedaż ubezpieczeń od ryzyka suszy. Z oferty mogą skorzystać klienci Concordii Polska, którzy ubezpieczyli swoje uprawy od innych ryzyk w sezonie jesiennym 2019 roku. Ubezpieczenie obejmie zboża ozime na działkach o powierzchni przekraczającej 5 ha. W marcu Concordia Polska rozpocznie sezon ubezpieczania od wiosennych przymrozków, deszczu nawalnego, huraganu i – szczególnie dotkliwego w ostatnich latach – ryzyka gradobicia.

 

  1. Na jakie dopłaty do ubezpieczenia upraw mogą liczyć rolnicy w 2020 roku?

Ubezpieczenie upraw to ubezpieczenie, które jest objęte dopłatami z budżetu państwa w wysokości do 65%. W jego ramach ochroną objąć można m.in. ryzyko suszy, gradobicia, przymrozków wiosennych huraganu czy deszczu nawalnego. W 2020 roku warunki otrzymania dopłaty są takie same jak w roku poprzednim. Warto mieć jednak na uwadze, że pula środków zarezerwowanych w budżecie państwa na ten rok jest zauważalnie mniejsza, dlatego zabezpieczenie wszystkich potrzeb ubezpieczeniowych producentów rolnych może być znacznie utrudnione.

 

  1. Jak wybrać ubezpieczenie? Czy wysokość składki to najważniejsze kryterium przy wyborze ubezpieczyciela?

Wysokość składki to oczywiście ważne kryterium, zależne od rodzaju i gatunku uprawy, położenia geograficznego oraz od rodzaju ryzyka, ale nie jedyne.

Innym kryterium o istotnym znaczeniu jest suma ubezpieczenia. W bardzo dobrym sezonie, gdy korzystne warunki pogodowe pozwalają osiągać wysokie plony, ceny skupu płodów rolnych mogą się zmniejszyć w stosunku do wartości zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia. Jeśli wypłata odszkodowania jest powiązana z ceną aktualną na dzień wystąpienia szkody, wówczas odszkodowanie to będzie niższe. Warto więc szukać takich ofert, w których nawet w przypadku spadku cen płodów rolnych, wypłata odszkodowania odbywa się według stałych sum określonych w umowie ubezpieczenia. W Concordii tak właśnie jest.

Oprócz poznania wysokości składki i sumy ubezpieczenia, warto zweryfikować jeszcze inne elementy wpływające na ewentualne odszkodowanie, na przykład czy na polisie jest zapis o udziale własnym, od jakiej wysokości ubytku w plonie rozpoczyna się odpowiedzialność w danym ryzyku, czy występują potrącenia z kwoty odszkodowania, jakie w treści umowy występują wyłączenia odpowiedzialności.

 

  1. Wspomniał Pan o odszkodowaniu - na jakie kwestie związane z likwidacją szkód należy zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczyciela?

Jedną z ważniejszych rzeczy podczas decyzji o wyborze ubezpieczyciela jest to, czy oględzin szkody dokonują profesjonalni rzeczoznawcy z sektora agro znający się na technologii uprawy. Należy też zwrócić uwagę czy likwidacja szkód u ubezpieczyciela przebiega sprawnie. W tym roku Concordia jeszcze bardziej będzie wspierać swoich likwidatorów w terenie nowoczesnymi technologiami. Nad polami klientów pojawią się drony umożliwiające dotarcie do trudnodostępnych miejsc, które będą wykonywa precyzyjne pomiary i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. W specjalnych przypadkach zastosowana zostanie też teledetekcja. Ważne, aby czas od zgłoszenia szkody, przez jej likwidację, do wypłaty odszkodowania, był możliwie najkrótszy, a rolnicy mogli jak najszybciej otrzymać należne odszkodowanie, skupiając się głównie na dalszym prowadzeniu produkcji.

1081ml milk

Concordia plakat
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ubezpieczenia; rolnych; dopłaty; wyborze; składki; concordia; deszczu; ubezpieczenia.; występują; concordii; warunki; odszkodowanie; ; szkód; zwrócić; uwagę; którzy; szkody; ; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »