Zasadność inwestowania w polisę ubezpieczeniową, nie jest już chyba przedmiotem dyskusji, natomiast szczegóły umowy ubezpieczenia są, jak najbardziej, warte rozmowy.
Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali wyjaśnia.
-
Od jakich ryzyk związanych z pogodą, rolnicy mogą ubezpieczyć swoje uprawy?
W ostatnich latach, kiedy pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, ochrona produkcji rolnej przed niekorzystnymi zjawiskami meteorologicznymi to bardzo ważny element zarządzania ryzykiem w gospodarstwie. Warto zaznaczyć, że rolnicy, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie, mają obowiązek ubezpieczyć minimum połowę swoich upraw od co najmniej jednego z ryzyk związanych z pogodą, np. od ujemnych skutków przezimowania, gradu, przymrozków wiosennych, huraganu, deszczu nawalnego, suszy. Takie ubezpieczenia można wykupić w pakiecie lub osobno.
W lutym Concordia Polska Grupa Generali uruchomiła sprzedaż ubezpieczeń od ryzyka suszy. Z oferty mogą skorzystać klienci Concordii Polska, którzy ubezpieczyli swoje uprawy od innych ryzyk w sezonie jesiennym 2019 roku. Ubezpieczenie obejmie zboża ozime na działkach o powierzchni przekraczającej 5 ha. W marcu Concordia Polska rozpocznie sezon ubezpieczania od wiosennych przymrozków, deszczu nawalnego, huraganu i – szczególnie dotkliwego w ostatnich latach – ryzyka gradobicia.
-
Na jakie dopłaty do ubezpieczenia upraw mogą liczyć rolnicy w 2020 roku?
Ubezpieczenie upraw to ubezpieczenie, które jest objęte dopłatami z budżetu państwa w wysokości do 65%. W jego ramach ochroną objąć można m.in. ryzyko suszy, gradobicia, przymrozków wiosennych huraganu czy deszczu nawalnego. W 2020 roku warunki otrzymania dopłaty są takie same jak w roku poprzednim. Warto mieć jednak na uwadze, że pula środków zarezerwowanych w budżecie państwa na ten rok jest zauważalnie mniejsza, dlatego zabezpieczenie wszystkich potrzeb ubezpieczeniowych producentów rolnych może być znacznie utrudnione.
-
Jak wybrać ubezpieczenie? Czy wysokość składki to najważniejsze kryterium przy wyborze ubezpieczyciela?
Wysokość składki to oczywiście ważne kryterium, zależne od rodzaju i gatunku uprawy, położenia geograficznego oraz od rodzaju ryzyka, ale nie jedyne.
Innym kryterium o istotnym znaczeniu jest suma ubezpieczenia. W bardzo dobrym sezonie, gdy korzystne warunki pogodowe pozwalają osiągać wysokie plony, ceny skupu płodów rolnych mogą się zmniejszyć w stosunku do wartości zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia. Jeśli wypłata odszkodowania jest powiązana z ceną aktualną na dzień wystąpienia szkody, wówczas odszkodowanie to będzie niższe. Warto więc szukać takich ofert, w których nawet w przypadku spadku cen płodów rolnych, wypłata odszkodowania odbywa się według stałych sum określonych w umowie ubezpieczenia. W Concordii tak właśnie jest.
Oprócz poznania wysokości składki i sumy ubezpieczenia, warto zweryfikować jeszcze inne elementy wpływające na ewentualne odszkodowanie, na przykład czy na polisie jest zapis o udziale własnym, od jakiej wysokości ubytku w plonie rozpoczyna się odpowiedzialność w danym ryzyku, czy występują potrącenia z kwoty odszkodowania, jakie w treści umowy występują wyłączenia odpowiedzialności.
-
Wspomniał Pan o odszkodowaniu - na jakie kwestie związane z likwidacją szkód należy zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczyciela?
Jedną z ważniejszych rzeczy podczas decyzji o wyborze ubezpieczyciela jest to, czy oględzin szkody dokonują profesjonalni rzeczoznawcy z sektora agro znający się na technologii uprawy. Należy też zwrócić uwagę czy likwidacja szkód u ubezpieczyciela przebiega sprawnie. W tym roku Concordia jeszcze bardziej będzie wspierać swoich likwidatorów w terenie nowoczesnymi technologiami. Nad polami klientów pojawią się drony umożliwiające dotarcie do trudnodostępnych miejsc, które będą wykonywa precyzyjne pomiary i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. W specjalnych przypadkach zastosowana zostanie też teledetekcja. Ważne, aby czas od zgłoszenia szkody, przez jej likwidację, do wypłaty odszkodowania, był możliwie najkrótszy, a rolnicy mogli jak najszybciej otrzymać należne odszkodowanie, skupiając się głównie na dalszym prowadzeniu produkcji.