W dniu 18 września br., Sejm RP w niespełna 48 godzin, z pominięciem jakichkolwiek konsultacji społecznych, przyjął kontrowersyjną ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Jako samorząd rolniczy jesteśmy głęboko zaniepokojeni trybem i sposobem procedowania tej ustawy. Odbyło się to w pośpiechu, po całonocnych pracach komisji, bez wysłuchania argumentów rolników i hodowców.
Wielkopolscy Rolnicy czują się uprzedmiotowieni faktem, że nikt ich nie zapytał o wyrażenie zdania w tak ważnej dla nich sprawie, która bezpośrednio dotyczy przyszłości ich gospodarstw. Wielkopolska Izba Rolnicza już w dniu zamieszczenia poselskiego projektu ustawy, wniesionego przez grupę 22 posłów PiS, wystosowała pismo interwencyjne do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa Roberta Telusa oraz do wszystkich klubów i kół poselskich. Niestety machina sejmowa pominęła nasze uwagi do procedowanej ustawy. Nie uwzględniono również stanowiska Walnego Zgromadzenia KRIR przyjętego w dniu 9 września br. w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie, gdzie KRIR apelowała o nie wszczynanie prac legislacyjnych nad kontrowersyjnym projektem.
Przedstawiciele Izby wzięli również udział w przesłuchaniu publicznym w Senacie w dniu 23 września br., starając się wyjaśnić konsekwencje wprowadzenia w życie nierozsądnych zapisów ustawy. W dniu 23 września br. wystosowaliśmy również pisma do wszystkich wielkopolskich parlamentarzystów, z prośbą o refleksję i przyjęcie rozwiązań sprzyjających naszej gospodarce, z trudem podnoszącej się po kryzysie spowodowanym przez COVID-19.
W dniu 5 października br. jako WIR zorganizowaliśmy skoordynowaną akcję w całym województwie, polegającą na przeprowadzeniu konsultacji w biurach wszystkich wielkopolskich parlamentarzystów. Odwiedziliśmy ponad 60 biur posłów i senatorów, zarówno podstawowych jak i filialnych. Była to doskonała okazja, aby w bezpośredniej rozmowie wyjaśnić, jakie skutki przyniosą dla polskiej gospodarki, niedorzeczne rozwiązania przyjęte przez Sejm RP w proponowanym projekcie zmiany ustawy.
W dniu 7 października odbyła się kolejna odsłona rolniczych protestów w postaci blokowania dróg w całym kraju. Jako Izba nie organizowaliśmy tych protestów, jednak poparliśmy ich celowość, a działacze i członkowie Izby wzięli bezpośredni udział w ponad 40 akcjach na terenie Wielkopolski. Rolnicy walczą o przyszłość swoich gospodarstw i godny byt swoich rodzin, dlatego wykazują się przy tym tak wielką mobilizacją i determinacją.
Na wtorek 13 października zapowiedziana jest kolejna wielka manifestacja w Warszawie. Jako Wielkopolska Izba Rolnicza popieramy tę manifestację – zarówno poprzez bezpośredni udział działaczy i członków WIR w tym wydarzeniu, jak i organizację pokojowego zgromadzenia wspierającego przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, przy al. Niepodległości 16/18. W tym dniu nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt jest procedowana w Senacie RP. Poprzez organizację pokojowego zgromadzenia zamierzamy wyrazić swoją dezaprobatę wobec zmian proponowanych w ustawie o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. W trakcie zgromadzenia Wojewodzie Wielkopolskiemu, jako przedstawicielowi Rządu RP, zostanie przekazane stanowisko WIR w tej sprawie.