W dniu 18 września 2020 roku, Sejm RP w niespełna 48 godzin, z pominięciem jakichkolwiek konsultacji społecznych, przyjął kontrowersyjną ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw.
Jako samorząd rolniczy jesteśmy głęboko zaniepokojeni trybem i sposobem procedowania tej ustawy. Odbyło się to w pośpiechu, po całonocnych pracach komisji, bez wysłuchania argumentów rolników i hodowców.
Wielkopolscy Rolnicy czują się uprzedmiotowieni faktem, że nikt ich nie zapytał o wyrażenie zdania w tak ważnej dla nich sprawie. Wielkopolska Izba Rolnicza w dniu zamieszczenia poselskiego projektu ustawy, wniesionego przez grupę 22 posłów PiS w osobach: Andrzej Adamczyk, Lidia Burzyńska, Anita Czerwińska, Michał Dworczyk, Małgorzata Golińska, Marcin Horała, Paweł Hreniak, Jarosław Kaczyński, Andrzej Kosztowniak, Joanna Lichocka, Adam Lipiński, Anna Milczanowska, Daniel Milewski, Grzegorz Puda, Anna Schmidt-Rodziewicz, Łukasz Schreiber, Krzysztof Sobolewski, Marek Suski, Ryszard Terlecki, Maciej Wąsik, Rafał Weber i Patryk Wicher, wystosowała pismo interwencyjne do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa Roberta Telusa oraz do wszystkich klubów i kół poselskich.
Niestety machina sejmowa pominęła nasze uwagi do procedowanej ustawy. Nie uwzględniono również stanowiska Walnego Zgromadzenia KRIR przyjętego w dniu 9 września br. w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie, gdzie KRIR apelowała o nie wszczynanie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Przedstawiciele Izby wzięli również udział w przesłuchaniu publicznym w Senacie w dniu 23 września br., starając się wyjaśnić konsekwencje wprowadzenia w życie nierozsądnych zapisów ustawy. W dniu 23 września br. wystosowaliśmy również pisma do wszystkich wielkopolskich parlamentarzystów, z prośbą o refleksję i przyjęcie rozwiązań sprzyjających naszej gospodarce.
W dniu 28 września br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotyka się z Prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie lobbingu interesów polskich rolników, a w środę 30 września z inicjatywy Izb Rolniczych odbędzie się spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych – sygnatariuszy Porozumienia Rolniczego, w celu wypracowania petycji dotyczącej wycofania się Posłów z nierozsądnych zapisów procedowanej ustawy.
Wielkopolska Izba Rolnicza w imieniu wielkopolskich rolników i wszystkich, którzy ucierpią w wyniku przyjęcia rozwiązań zaproponowanych przez posłów, w poniedziałek 5 października br. przeprowadzi dla wielkopolskich parlamentarzystów w ich biurach, które zamierzamy w tym dniu odwiedzić, korepetycje mające na celu doinformowanie w zakresie skutków, jakie przyniosą dla polskiej gospodarki, niedorzeczne i szkodliwe rozwiązania przyjęte przez Sejm RP w dniu 18 września br. w projekcie zmiany ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw.