W dniach 19-20 października 2021 r. przeprowadzone zostało szkolenie pod nazwą Tradycyjne odmiany drzew owocowych w Działaniu RŚK, zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W pierwszym dniu, w siedzibie Centrum, odbyła się część stacjonarna. Przeprowadzone zostały wykłady dotyczące starych odmian drzew owocowych.
Na początek przedstawione zostały dawne odmiany drzew owocowych w Działaniu rolno-środowiskowo–klimatycznym oraz w projekcie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 - w wykładzie przygotowanym w CDR Brwinów. W kolejnych wykładach pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przedstawili charakterystykę starych odmian, omawiając ich cechy i ilustrując bogatym materiałem fotograficznym. Z uwagi na to, że szkolenie adresowane było przede wszystkim do doradców rolnośrodowiskowych, uczestnicy zostali również szczegółowo zapoznani z przydatnością starych odmian drzew do prowadzenia upraw ekologicznych. W związku z przewidywanym w kolejnej edycji WPR włączeniem do działań rolno-środowiskowo-klimatycznych również nowo zakładanych sadów, jednym z omawianych tematów było zakładanie nowych sadów z użyciem starych odmian – dobór i przygotowanie miejsca oraz zaplanowanie sadów wielogatunkowych, jak też znaczenie zastosowania odpowiedniego materiału nasadzeniowego i pielęgnacja młodych drzewek.
Tematy omawiane na wykładach zostały zrealizowane w sposób praktyczny w drugim dniu szkolenia, w sadzie doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz w sadzie należącym do indywidualnego rolnika, w Nowych Rowiskach k. Skierniewic.
W sadzie IO uczestnicy uczyli się rozpoznawania odmian na podstawie owoców, ale również, przy braku owoców – na podstawie liści i sposobu ich przebarwiania jesienią. Był czas również na rozpoznawanie, jak drzewo było szczepione, jak wykonano cięcia i jak rozpoznać jesienią przygotowanie do kwitnienia w przyszłym roku. Zwrócono uwagę też na walory ozdobne drzew owocowych i możliwość takiego ich zastosowania w ogrodach.
W sadzie w Nowych Rowiskach rolnik już od szeregu lat realizuje Pakiet 3. Działania rolno-środowiskowo–klimatycznego. Atrakcyjność tego sadu jako miejsca przeprowadzenia szkolenia wynika między innymi z tego, że sad ten założony został bardzo dawno, bo w 1927 r., a dzięki starannej i fachowej pielęgnacji przez obecnego właściciela, niewątpliwie może doczekać 100-lecia istnienia. Była tu okazja zaobserwowania efektów wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych zgodnie z wymogami Pakietu 3. Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że sad jest objęty systemem rolnictwa ekologicznego, dzięki czemu stanowi doskonały przykład na to, jak bardzo stary sad może służyć zwiększaniu różnorodności biologicznej na terenach rolniczych.