W dniach 29–30 sierpnia br. w Sierakowie odbyła się XVI edycja Ogólnopolskiej Wystawy Koników Polskich Tarpaniada 2015. Honorowy patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Organizatorami XVI Krajowej Wystawy byli: Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane „Gałopol” Sp. z o.o., Polski Związek Hodowców Koni, Związek Hodowców Koników Polskich, Związek Hodowców Koni Wielkopolskich, Powiat Międzychodzki, Gmina Sieraków, Muzeum Zamek Opalińskich oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Otwarcia Wystawy dokonali Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Zbigniew Jaworski, Prezes Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego Gałopol Marian Pankowski oraz Aneta Burghardt, Zastępca Dyrektora w Zespole Nadzoru Właścicielskiego, która reprezentowała Agencję Nieruchomości Rolnych.
Podczas wystawy przedstawiono do oceny 35 koni w sześciu grupach wiekowych. Najwięcej – 17 wystawiło Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane „Gałopol” Sp. z o.o. Stado Ogierów Sieraków, 8 zaprezentowała Stadnina Koni Dobrzyniewo Sp. z o.o. , 3 – Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o. Tulce Oddział Produkcyjno-Nasienny Kobylniki. Pozostałe konie rasy konik polski były prezentowane przez wystawców indywidualnych.
Konie oceniała Komisja w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Jaworski (przewodniczący), mgr inż. Jan Słomiany i mgr Marek Żuławski.
W kategorii klaczy 1-rocznych wygrały klacze z SK Dobrzyniewo. Zwyciężyła Noriska przed Koryntią.
W kategorii klaczy 2-letnich I miejsce zajęła Wigusia, a II – Wiśka – obie z PR-H Gałopol SO Sieraków.
Czempionką klaczy młodszych (1-rocznych i 2-letnich) została klacz Wigusia z SO Sieraków a wiceczemionką Noriska z SK Dobrzyniewo.
W kategorii ogierów 1-rocznych zwyciężył Grenadier pochodzący z SK Dobrzyniewo, II miejsce zajął Pako ze SO Sieraków.
W kategorii ogierów 2-letnich zwycięzcą został Mitek, którego hodowcą i właścicielem jest Zbigniew Szepczyński, na drugim miejscu uplasował się Kamer ze SK Dobrzyniewo. Ogier Mitek został także czempionem ogierów młodszych (1-rocznych i 2-letnich).
W kategorii klaczy starszych najlepsza była Preria, która wyprzedziła Wilmę I. Obie należą do PR-Gałopol SO Sieraków.
W kategorii ogierów starszych I miejsce zajął Mod z PHR Tulce o/Kobylniki, a na II uplasował się Nigr, hod. PHR Tulce O/Kobylniki właściciel PR-H Gałopol SO Sieraków.
Nagrodę przechodnią im. Inspektora Stanisława Łukomskiego dla najlepszej klaczy wystawy otrzymała kl. Wiśka należąca do PR-H Gałopol Stado Ogierów Sieraków. Nagrodę tę z rąk córki inspektora Stanisława Łukomskiego, Ewy i syna Jerzego odebrał Prezes P-RH Gałopol Marian Pankowski.
Puchar Prezesa PR-H Gałopol dla najlepszego ogiera wystawy otrzymał og. Mod z PHR Tulce O/Kobylniki.
Warto odnotować, że 8 koników, w tym w tym 2 klacze i 2 ogiery z Sierakowa, które przystąpiły do próby dzielności zdały ją.
Wystawie towarzyszyły liczne imprezy, m.in. konferencja naukowa poświęcona konikom polskim, podczas której Paweł Wójtowicz, kierownik SO Sieraków mówił o promocji tej rasy koni w kraju i za granicą, natomiast dr Alicja Borowska z Zakładu Hodowli Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówiła aktualne kierunki badań hodowli koników polskich.
Bardzo ciekawy był pokaz naturalnej komunikacji z koniem, jazdy western i bez kiełza w wykonaniu Jakuba Ciemnoczołowskiego na 17 letnim ogierze koniku polskim Pancho. Licznie zgromadzona publiczność oglądała również pokazy Grupy Andrzeja Woźniaka prowadzonej obecnie przez jego syna Łukasza. Dużo emocji dostarczył wyścig równoległy na koniku i rowerze po raz pierwszy rozegrany w Sierakowie. Jego zwycięzcą została Kinga Kramer.
Imprezę zakończył konkurs zręczności powożenia, w którym wzięli udział Walter Hanke z Bawarii, Robert Józefowski z Mościszek, zawodnicy z Sierakowa Anna Sieroń, Łukasz Woźniak i Krzysztof Schroeder. Wygrał Robert Józefowski, wieloletni dzierżawca ogierów koników polskich z SO Sieraków.
ZNW ANR
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl