W dniach 13-14 stycznia 2016r. odbyły się VI Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW. Po raz pierwszy ta doroczna impreza odbyła się w Warsaw Expo w Nadarzynie. Dogodna lokalizacja 20 km od centrum Warszawy sprzyjała dużemu zainteresowaniu wystawców i zwiedzających. W ciągu dwóch dni targi odwiedziło 11 863 a swoją ofertę prezentowało 205 wystawców. Powierzchnia TSW w nowej lokalizacji wynosiła blisko 16 000 metrów kwadratowych. Wystawcy prezentowali bogatą ofertą środków produkcji: nowoczesne nawozy chemiczne i biologiczne, środki ochrony roślin i inne produkty wspierające produkcję ogrodniczą.
Wśród wystawców były też wiodące firmy maszynowe, które pokazały najnowsze urządzenia do pielęgnacji sadów i upraw warzywnych. Pojawiły się także firmy oferujące różnorodne usługi dla branży ogrodniczej. Udział w targach wzięło wiele firm zajmujących się chłodnictwem i przechowalnictwem, firmy dostarczające maszyny do sortowania owoców i warzyw oraz opakowania do sprzedaży tych produktów. Obecni byli producenci materiału szkółkarskiego, firmy handlujące owocami i specjalizujące się w przetwórstwie owoców.
Podczas Targów odbyło się wiele konferencji branżowych, na których wykłady prezentowali naukowcy i praktycy z Polski i z zagranicy. W środę 13 stycznia odbyły się:
III Konferencja Truskawkowa, Sadownicze Forum Ekonomiczne, konferencja o doświetlaniu upraw pod osłonami, Nowe odmiany warzyw i owoców – jak je skutecznie chronić i komercjalizować? Praktyczne szkolenie prawne dla agroprzedsiębiorców. Drugiego dnia targów odbyły się konferencja sadownicza, konferencja o warzywach polowych w całości poświęcona kapustnym oraz konferencja o nowym gatunku dla polskiego ogrodnictwa – świdośliwie. Ta ostatnia cieszyła się największym zainteresowaniem zwiedzających. Przeprowadzone badania w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach pozwoliły na zapoznanie się z możliwością upraw tego krzewu na skalę towarową w naszym kraju. Ponadto określono przydatność zagospodarowania owoców przez przemysł przetwórczy. Owoce świdośliwy są soczyste i słodkie. Wyglądem zbliżone są do owoców aronii lub czarnej porzeczki. Zawierają dużo cukrów, mało kwasów organicznych, dużo antocyjanów oraz związków mineralnych i witamin z grupy A, B i C. Jagody o średnicy 10-15 mm dojrzewają zwykle równomiernie. Zbiór pierwszych owoców można przeprowadzać już pod koniec czerwca i trwa do początku lipca. Gatunek ten nie ma dużych wymagań w stosunku do gleby, może być uprawiany nawet na glebach lekkich. Jednak na glebach ubogich w składniki pokarmowe, krzewy późno wchodzą w okres owocowania. Przy zakładaniu plantacji należy unikać stanowisk podmokłych. Świdośliwa najlepiej rośnie na podłożu o pH 6,2-7,5. Jest uznawana za gatunek odporny na mróz, dlatego z powodzeniem może być uprawiana w zimniejszych rejonach kraju. Wiosną ze względu na późniejszy termin kwitnienia (koniec kwietnia-początek maja), w mniejszym stopniu jest narażona na wiosenne przymrozki. Krzewy świdośliwy są długowieczne, na jednym stanowisku mogą rosnąć ponad 20 lat. Dlatego ważne jest wybranie zdrowego materiału szkółkarskiego. Na plantacjach towarowych zaleca się prowadzenie roślin w rozstawie 4,5-5,0 m x 0,75-1,0 m. Krzewy świdośliwy wymagają cięcia, podczas którego wycina się pędy najstarsze, a także uszkodzone bądź leżące na ziemi. W okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania owoców plantację należy nawadniać. Niedobór wody w tym czasie powoduje mniejsze owocowanie. Z uprawy świdośliwy, w pełni owocowania można zebrać plon wielkości 6-8 t/ha. Owoce świdośliwy są delikatne i źle znoszą daleki transport. Mogą być przechowywane w temperaturze blisko 0 st. C jedynie przez kilka dni. Owoce stanowią doskonały surowiec do przetwórstwa – wyrobu konfitur, soków, wina, nalewek, bądź mrożonek.
W Polsce badania nad świdośliwą prowadzone są w Zakładzie Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewcach, gdzie do badań włączono 6 odmian pochodzenia kanadyjskiego (Honeywood, Martin, Northline, Pembina, Smoky oraz Thiessen) oraz kilka rodzimych klonów hodowlanych. Celem badań jest ocena wartości produkcyjnej roślin w naszych warunkach klimatyczno-glebowych i wartości użytkowej owoców a także ocena ich przydatności do kombajnowego zbioru. Ponadto w Katedrze Ogrodnictwa UWM w Olsztynie realizowane są badania plonowania i jakości pięciu polskich klonów selekcyjnych oraz trzech odmian kanadyjskich (Martin, Pembina i Smoky). To właśnie przedstawiciele tych instytucji poprowadzili wykłady i zachęcali do produkcji świdośliwy w naszym kraju.
14 stycznia odbyło się również VI Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, którego organizatorem był Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Forum poświęcone było przedstawieniu nowych rozporządzeń Komisji Europejskiej, zapoznaniu się z planami Ministerstwa dotyczącymi ich wdrażania w Polsce, a także ważnym kwestiom związanym z bieżącym funkcjonowaniem grup i organizacji, w tym realizowanymi kontrolami i ich rezultatami.
Podczas uroczystego otwarcia TSW 2016 po raz trzeci zostały przyznane nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka innowacyjnym produktom dla ogrodnictwa. Tegorocznymi laureatami zostali: Vaxiplant SL, zgłoszony przez firmę Arysta LifeScience Polska Sp. z o.o. SoFruPak, zgłoszony przez firmę Portos-Gaj i Pisarski Sp. J. Ultradźwiękowy system nawilżania – Contronics, zgłoszony przez firmę Tel-Met Sp. z o.o.
Kapituła postanowiła przyznać dodatkowo wyróżnienie dla produktu:
MaxiFruit, zgłoszonego przez firmę Timac Agro Polska Sp. z o.o.Tegoroczne VI Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ze względu na wysoką frekwencję wystawców i odwiedzających oraz bardzo interesującą ofertę konferencyjną należy zaliczyć do bardzo udanych.