Podsekretarz stanu Rafał Romanowski spotkał się wczoraj z przedstawicielami Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, rolniczych związków zawodowych i samorządu rolniczego, w sprawie uzgodnienia wspólnego stanowiska na najbliższe posiedzenie Grupy Roboczej COPA „Ziemniaki ”.
W dyskusji głos zabrali przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych, Stowarzyszenia Polski Ziemniak, Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Podczas spotkania przekazano informacje o realizowanych przez resort rolnictwa działaniach na rzecz ułatwienia zasad wysyłki ziemniaków na rynki państw UE, w tym o skierowanym do Komisji Europejskiej wystąpieniu w tej sprawie. Potwierdzono zasady współpracy ministerstwa, instytutów branżowych, ekspertów i organizacji branżowych w procesie zatwierdzania substancji czynnych z uwzględnieniem aspektów konkurencyjności polskiego rolnictwa.
Ponadto ustalono konieczność objęcia doświadczeniami porównawczymi wykonywanymi w ramach programu wieloletniego „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju” oraz Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego odmian ziemniaków wpisanych do Wspólnotowego Katalogu.
Uczestnikom przekazano informację o negatywnym stanowisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie decyzji Rozszerzonej Rady Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (sprawa nr G0002/12) dotyczącej przyznania patentów na materiał roślinny pomidora i brokuła uzyskany metodami klasycznej hodowli roślin. Podkreślono, że udzielanie patentów na rośliny uzyskane konwencjonalnymi metodami hodowli są w sprzeczności z przepisami w zakresie ochrony własności intelektualnej w hodowli roślin i nasiennictwie (Konwencja UPOV) i mają szkodliwy wpływ na bioróżnorodność rolniczą, prawa hodowców i przywileje rolników.
Uzgodniono, że wobec coraz szerszej dyskusji w sprawie kwalifikacji prawnej nowych technik hodowli roślin (NBT), przed przygotowaniem stanowiska w tej sprawie, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami (naukowcy, hodowcy odmian roślin, producenci materiału siewnego, producenci rolni).