Dla osób postronnych prace prowadzone w laboratoriach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa to niemalże wiedza tajemna, jak w dawnej pracowni alchemika. Ciekawe urządzenia, różnorodne odczynniki chemiczne oraz interesujące procedury badawcze.
Tajniki prac prowadzonych w laboratorium w Elblągu postanowili zgłębić uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku, a dokładniej klasa 2c o profilu przyrodniczo-medycznym. Młodzież chciała zapoznać się z zadaniami realizowanymi przez Inspekcję oraz z metodami diagnozowania patogenów atakujących rośliny uprawne.
Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym uczniowie odwiedzili pracownię mykologiczną, bakteriologiczną oraz nematologiczną. W każdej z nich mieli możliwość przygotowywania preparatów i obserwowania grzybów, bakterii i nicieni, które porażają między innymi ziemniaki oraz pszenicę i powodują straty w ich uprawach.
Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w przygotowanych dla nich zajęciach. Byli dociekliwi, zadawali interesujące pytania. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że możliwość poznania tajników pracy laboratoryjnej i zadań, które wypełniają na co dzień pracownicy PIORiN, było ciekawym i cennym doświadczeniem.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/