Coraz bardziej jakość naszego życia zależna jest od urządzeń, które wymagają zasilania, dlatego zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie. Z pomocą przychodzą nam nowe technologie i nauka. Prąd elektryczny może być wytwarzany wszędzie, gdzie mamy światło. Przyszłością w produkcji prądu są instalacje fotowoltaiczne. Według analityków globalny rynek instalacji fotowoltaicznych rośnie w średnim tempie ok 20 % rocznie. Wraz z nim niezwykle dynamicznie rozwijają się rynki obejmujące zastosowanie nowych technologii podnoszących efektywność tych instalacji.
Prąd z energii słonecznej można uzyskiwać nie tylko dzięki panelom fotowoltaicznym na dachu domu, ale także dzięki szybom w oknach. Taki wynalazek opracowała polska firma ML System z Zaczernia. Właśnie tam stworzono technologię, która ma szansę podbić świat – fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się okno, które wytworzy prąd, a do tego ochroni wnętrze domu, mieszkania czy samochodu przed szkodliwym promieniowaniem UV i przegrzaniem w upalne lato. Szyby z powłokami na bazie kropek kwantowych działają jak standardowe ogniwa fotowoltaiczne, takie które teraz montuje się na dachach domów. Z tą różnicą, że kropki są stabilniejsze i znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.
W tym przypadku nie ma też znaczenia kąt padania światła, dobrze więc sprawdzają się w pionowych elewacjach budynków oraz w oknach pojazdów – tych dużych, jak: tramwaje, pociągi, autobusy i mniejszych: karetki pogotowia czy samochody osobowe. Podrzeszowska fabryka ML System uruchomiła właśnie linię produkcyjną materiału o nazwie Quantum Glass. „Szkło kwantowe" co w praktyce oznacza przezroczysty panel fotowoltaiczny, który będzie można montować wszędzie tam, gdzie dziś montuje się klasyczne okna i szyby.
Szyby z powłoką kwantową Quantum Glass to rozwiązanie pozwalające na generowanie energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezroczystości, a także wysokiego współczynnika izolacyjności.
Firma szacuje, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m kw. w skali miesiąca. Wynalazek wzbudza duże zainteresowanie wśród dużych koncernów szklarskich, producentów stolarki fasadowej i otworowej. Rynkiem zbytu, na który liczy ML System, jest także rynek samochodowy.
Jak podaje producent, biorąc pod uwagę różnicę cenową w stosunku do pakietu niskoemisyjnych szyb powłokowych stosowanych w nowoczesnych budynkach, czas zwrotu z inwestycji w szybę z powłoką kwantową wynosi do pięciu lat. Ich skuteczność została wcześniej przetestowana w realizacjach pilotażowych ML System – dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba.
Źródło: materiały własne, ML System
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/