Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich CDR w Brwinowie, O/Poznań zaprasza w dniu 14.12.2022 r. na szkolenie on-line realizowane w ramach operacji własnej CDR (KSOW/Sieć na Rzecz Innowacji w Rolnictwie) pn. „Agroleśnictwo – szansą na bioróżnorodność upraw”. Szkolenie będzie realizowane w formie webinarium. Celem operacji jest przekazanie wiedzy i informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich w zakresie bioróżnorodności upraw stosowanych w ramach systemów agroleśnych oraz upowszechnianie dobrych praktyk. Przedstawione informacje przyczynią się do podniesienia świadomości potrzeby realizacji wspólnych upraw trwałych i rolnych na jednym terenie, z wykorzystaniem zjawiska allelopatii, mających na celu zatrzymanie wody w glebie. Operacja ma również za zadanie ułatwienie kontaktów i wymianę doświadczeń między nauką a praktyką.
Temat szkolenia: „Rolnictwo regeneratywne”.
Rolnictwo regeneratywne to rolnictwo, którego celem jest odtworzenie i utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby, poprzez odpowiednie prowadzeni produkcji rolniczej, która nie szkodzi środowisku przyrodniczemu. Rolnictwo regeneratywne wykorzystuje szereg założeń z systemu rolnictwa integrowanego, ekologicznego, rolnictwa precyzyjnego oraz charakteryzujące się ujemnym śladem węglowym redukującym CO2. Rolnictwo regeneratywne w ochronie bioróżnorodności oraz łagodzeniu zmian klimatu zostało podkreślona w strategiach Europejskiego Zielonego Ładu, w tym Strategii bioróżnorodności oraz w nowej Strategii Unii Europejskiej 2030.
W ramach szkolenia uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę nt. rolnictwa regeneratywnego, roli zwierząt w takim systemie gospodarowania oraz jak prowadzić małe gospodarstwo rolne aby się to opłacało.
Szczegóły tematyki szkolenia znajdą Państwo w harmonogramie.
Szkolenie jest finansowane w ramach operacji własnej w ramach Planu Operacyjnego na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i jest bezpłatne dla uczestników. Rejestracja odbywa się w sposób elektroniczny.
Szkolenie jest bezpłatne.
Wydarzenie organizowane jest na platformie ClickMeeting. Potwierdzenie rejestracji nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem na szkolenie. Zakwalifikowany uczestnik otrzyma z systemu wiadomość o zmianie w zapisie szkolenia, a link i hasło z dostępem zostaną przesłane przed szkoleniem w osobnej wiadomości. Do udziału w szkoleniu wymagany jest indywidualny adres poczty elektronicznej
Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez platformę e-CDR pod adresem https://planowanie.cdr.gov.pl/szkolenia/
Instrukcja zapisów znajduje się na stronie internetowej: https://kalendarz.cdr.gov.pl/index.php/s/SH9ZtRLbLBraECG
Opiekę merytoryczną sprawuje:
Przemysław Lecyk: : e-mail: p.lecyk@cdr.gov.pl
Kontakt w sprawie rekrutacji i organizacji:
Agnieszka Nowicka-Czerny, tel. 61 6486 218 e-mail: a.nowicka@cdr.gov.pl
Beata Trela, tel. 61 6486 214 e-mail: b.trelar@cdr.gov.pl
Opieka techniczna:
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu.
Załączniki:
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/