Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich CDR w Brwinowie, O/Poznań zaprasza na szkolenie on-line realizowane w ramach operacji własnej CDR (KSOW/Sieć na Rzecz Innowacji w Rolnictwie) pn. „Agroleśnictwo – szansą na bioróżnorodność upraw”.
Szkolenie będzie realizowane w formie webinarium. Celem operacji jest przekazanie wiedzy i informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich w zakresie bioróżnorodności upraw stosowanych w ramach systemów agroleśnych oraz upowszechnianie dobrych praktyk. Przedstawione informacje przyczynią się do podniesienia świadomości potrzeby realizacji wspólnych upraw trwałych i rolnych na jednym terenie, z wykorzystaniem zjawiska allelopatii, mających na celu zatrzymanie wody w glebie. Operacja ma również za zadanie ułatwienie kontaktów i wymianę doświadczeń między nauką a praktyką.
Temat szkolenia: „Zadrzewienia śródpolne”.
W rolnictwie zadrzewienia śródpolne odgrywają bardzo ważną rolę i niosą za sobą szereg korzyści środowiskowych, związanych ze zwiększeniem retencji wodnej na obszarach wiejskich. Przyczyniają się również do ograniczenia prędkości wiatru, zmniejszenia parowania wody z gleby, a w okresie zimowym umożliwiają korzystniejszy rozkład pokrywy śnieżnej na polach, w konsekwencji powodując lokalne łagodzenie warunków pogodowych. Odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie jakości wód, zmniejszając ilość przedostających się do niej zanieczyszczeń.
Zadrzewienia stanowią również element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów wiejskich. Dobrym przykładem takich działań jest Turew w województwie wielkopolskim , gdzie taki system stosowany był przez właściciela majątku, Dezyderego Chłapowskiego. Zadrzewienia śródpolne są miejscem bytowania wielu organizmów i bazą pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających, wspomagając tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolniczych.
Rola zadrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej oraz łagodzeniu zmian klimatu została podkreślona w strategiach Europejskiego Zielonego Ładu, w tym Strategii bioróżnorodności oraz w Nowej strategii leśnej Unii Europejskiej 2030.
W ramach szkolenia uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę w zakresie funkcji i roli zadrzewień, składu gatunkowego zadrzewień, zapoznają się z zasadami zakładania i pielęgnowania zadrzewień oraz zasadami wsparcia zakładania zadrzewień w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, w 2022 roku.
Szkolenie odbędzie się w terminie 14.10.2022 r.
Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez platformę e-CDR pod adresem:
https://planowanie.cdr.gov.pl/szkolenia/
Instrukcja zapisów znajduje się na stronie internetowej:
https://kalendarz.cdr.gov.pl/index.php/s/SH9ZtRLbLBraECG
Rekrutacja prowadzona będzie do dnia 10.10.2022 r.
Wydarzenie organizowane jest na platformie ClickMeeting. Potwierdzenie rejestracji nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem na szkolenie. Zakwalifikowany uczestnik otrzyma z systemu wiadomość o zmianie w zapisie szkolenia, a link i hasło z dostępem zostaną przesłane przed szkoleniem w osobnej wiadomości. Do udziału w szkoleniu wymagany jest indywidualny adres poczty elektronicznej.
Szczegóły tematyki szkolenia znajdą Państwo w harmonogramie.
Szkolenie jest finansowane w ramach operacji własnej w ramach Planu Operacyjnego na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i jest bezpłatne dla uczestników.
Opiekę merytoryczną sprawuje:
Przemysław Lecyk, tel. 61 6486 202, e-mail: p.lecyk@cdr.gov.pl
Kontakt w sprawie rekrutacji i organizacji:
Agnieszka Nowicka-Czerny, tel. 61 6486 218 e-mail: a.nowicka@cdr.gov.pl
Sylwia Sznajder, tel. 61 6486 204 e-mail: s.sznajder@cdr.gov.pl
Opiekę techniczną sprawuje:
Jacek Hanasko, tel. 61 6486 216, e-mail: j.hanasko@cdr.gov.pl
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu.
Do pobrania:
- harmonogram szkolenia doc 170 KB
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/