Była to okazja do wymiany informacji naukowych i rozmowy o aktualnych szansach i zagrożeniach dla pszczelarstwa w Polsce. Na zakończenie konferencji odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu „Pszczelarz Roku”.
"Dzisiejsza wielośrodowiskowa konferencja skupiająca przedstawicieli świata nauki i praktyków jest wyrazem szerokiej i interdyscyplinarnej współpracy mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Cichymi bohaterami przewodniego motywu tego spotkania są owady zapylające, reprezentowane przede wszystkim przez pszczołę miodną uważaną za kluczowe ogniwo w łańcuchu dostaw żywności. W obawie przed potencjalnym kryzysem żywnościowym nie mamy innego wyboru niż chronić populację pszczół i owadów zapylających, wykorzystując do tego celu wszystkie dostępne środki materialne i intelektualne oraz angażując w to przedsięwzięcie środowisko naukowe, a także otoczenie gospodarcze i opiniotwórcze" – powiedział podczas otwarcia konferencji prof. dr. hab. Marian Binek, Prorektor ds. Nauki SGGW.
Dużym zainteresowaniem cieszyły referaty wygłoszone przez naukowców. Dr hab. inż. Krzysztof Olszewski z Zakładu Biologii Środowiskowej i Apidologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawił możliwości rozszerzenia statusu pszczoły miodnej w Unii Europejskiej. Dr inż. Janusz Majewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW poruszył zagadnienia związane z ekonomicznymi aspektami produkcji pszczelarskiej w Polsce i UE. Dr hab. Beata Madras-Majewska, prof. SGGW z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW wygłosiła referat na temat przywracania w Polsce bartnictwa. Dr hab. Paweł Chorobiński, prof. UP z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zreferował najnowsze informacje na temat potencjalnych przyczyn ginięcia pszczół.
Na zakończenie konferencji odbyła się gala III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pszczelarz Roku”. Laureatami Grand Prix zostali prowadzący Pasiekę RADWAN Maciej Radwan i wsp.: Irena, Albert i Maciej Radwanowie oraz Anna Pogacz.
Konferencja odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod patronatem prof. dr. hab. Wiesława Bielawskiego, Rektora SGGW, prof. dr hab. Wandy Olech-Piaseckiej (Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW), dr. hab. Jarosława Gołębiewskiego (Dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel oraz Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Andrzej Romaniuk. Sesję plenarną poprowadził dr inż. Sławomir Jarka z Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl