
W odpowiedzi na wniosek przyjęty na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 5 lutego 2025 r. w sprawie nowelizacji przepisów prawnych w zakresie szacowania szkód klęskowych w gospodarstwach rolnych, w takim kierunku, aby to praca komisji była wyznacznikiem poziomu oszacowania strat w poszczególnych gospodarstwach, resort rolnictwa przekazał pismem z 3 kwietnia 2025 r. następujące informacje:
„… powszechnie obowiązujące przepisy nie regulują szczegółów powoływania oraz funkcjonowania komisji szacujących szkody w gospodarstwach rolnych dotkniętych skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, komisja powoływana jest przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, w tym suszy.
Mając na uwadze powyższe, powoływanie komisji gminnych do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych oraz okres, na jaki są powoływane pozostaje w gestii wojewody, gdyż obowiązujące przepisy w tym zakresie umożliwiają dowolne kształtowanie tego procesu, w tym na przykład powoływanie komisji na stałe bądź na dany rok.
Niezależnie od powyższego, należy zwrócić jednak uwagę na to, że w dobie zmieniającego się klimatu następuje intensyfikacja oraz zwiększenie liczby występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w naszym kraju. Z tego powodu należy skupić się na innych rozwiązaniach, które będą pomagały w szacowaniu strat nimi spowodowanych. Jednocześnie wojewodowie kierują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi informacje o tym, że coraz mniej osób chce szacować szkody w gospodarstwach rolnych, zatem mają oni problemy z wyznaczaniem odpowiedniej ilości komisji zdolnych w całym sezonie wegetacyjnym objętym szacowaniem, do szybkiej i właściwej oceny szkód w uprawach.
Na przestrzeni ostatnich lat, sukcesywnie szkody powodowane przez występowanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w ciągu roku dotykają coraz większej liczby gospodarstw rolnych. Oznacza to, że obecnie stosowany system szacowania tylko przez komisje powoływane przez wojewodów szkód powodowanych również przez inne zjawiska niż susza, będzie musiał zostać wyparty na rzecz szacowania z użyciem innych narzędzi pomiarowych i informatycznych.
Obecnie w Ministerstwie oraz jednostkach podległych resortowi trwają prace nad wdrożeniem nowych rozwiązań z wykorzystaniem najnowszych technologii i narzędzi informatycznych do tego, aby móc sprawniej i dokładniej szacować straty powodowane w gospodarstwach rolnych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.”
Wystąpienie KRIR:
Odpowiedź MRiRW:
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl