Wielkopolska Izba Rolnicza, poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych, zwróciła się z prośbą o wystąpienie do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie ujednolicenia informacji przesyłanych w zawiadomieniach o oględzinach przeprowadzonych w wyniku wniesienia odwołania do szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych.
Zgodnie z art. 46d ustawy Prawo łowieckie właścicielowi albo posiadaczowi gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda, oraz dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego przysługuje odwołanie do nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Na pisemny wniosek członka zespołu w oględzinach lub szacowaniu ostatecznym, może również brać udział przedstawiciel właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkód izby rolniczej.
Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej starają się wywiązywać z nałożonego obowiązku i wspierać swoja wiedzą praktyczną członków zespołu szacującego. Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego niezmiernie istotne jest przekazanie szczegółowych informacji dotyczących oględzin, a w szczególności danych umożliwiających identyfikację oraz kontakt z osobą poszkodowaną, a także w miarę możliwości dokładnego wskazania miejsca wystąpienia szkody oraz miejsca spotkania członków zespołu. Niezbędny jest, zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego, również skan dokumentacji, który zawiera informacje o skali problemu i punkcie sporu. Dotychczasowe doświadczenia delegatów wskazywały na bardzo ograniczony zakres przekazywanych przez nadleśnictwa informacji i utrudniały ich pracę.
W uzyskanej odpowiedzi z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wskazano jednak, że „w świetle obowiązujących przepisów Dyrektor Generalny LP, nie może zobowiązywać nadleśniczych czy dyrektorów RDLP do czynności wykraczających poza normy prawne, a jednocześnie nie ma kompetencji do wprowadzania w nich zmian, nawet jeśli dotyczą one wyłącznie doprecyzowania i uszczegółowienia. W związku z powyższym, brak jest możliwości zobowiązania jednostek organizacyjnych LP do czynności opisanych w piśmie WIR”. Jednocześnie Dyrekcja Generalna LP nie wyklucza sytuacji, w której na prośbę któregokolwiek z członków zespołu dokonującego oględzin lub szacowania ostatecznego, niezbędne dane powinny zostać udostępnione.
Wystąpienie WIR miało na celu zwrócenie uwagi na problem z jakim spotykają się jej członkowie w swojej pracy związanej z szacowaniem odwoławczym szkód łowieckich. W naszej ocenie taki zakres danych jest konieczny do właściwej realizacji powierzonych ustawowo zadań. Mamy nadzieję, że pomimo stanowiska Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych współpraca w tym względzie z nadleśniczymi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe będzie przebiegała w dobrym kierunku, z uwzględnieniem wniosków WIR dotyczących właściwego informowania jej przedstawicieli.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/