Już po raz 40-ty rolnicy z całej Polski uczestniczyli w jasnogórskim dziękczynieniu za plony, którego organizatorem jest Duszpasterstwo Rolników. W uroczystościach dożynkowych udział wzięli prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych oraz rolnicy z całej Polski.
Już po raz 40-ty rolnicy z całej Polski przybyli do Częstochowy, aby uczestniczyć w Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich.
Święto dziękczynienia za plony
Podczas uroczystej sumy z błogosławieństwem wieńców żniwnych homilię wygłosił biskup kielecki, przewodniczący komisji ds. misji Jan Piotrowski.
– Życzę wam szacunku, który nigdy nie pozbawi was nadziei, że ziemia to wielki Boży dar, którego nikt na świecie nie ma prawa wam odebrać, wykraść złymi decyzjami jakiejkolwiek natury – powiedział biskup Jan Piotrowski, zwracając się do licznie zgromadzonych rolników.
Prezydent Duda na Jasnej Górze
– Jesteśmy tutaj, żeby dziękować, że ten rok – mimo że tak trudny w polityce, a także w gospodarce światowej, światowej gospodarce żywnościowej – w Polsce jest rokiem dobrych plonów, jest rokiem, który przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych niszczących plony i trud pracy rolników – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podziękował zgromadzonym rolnikom m. in. za zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego.
Podkreślił zrozumienie znaczenia pracy polskiego rolnika dla całego społeczeństwa. Wskazał też na możliwości rozwoju i powiedział, że w przyszłym roku dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników będą na poziomie średniej unijnej. Podziękował wicepremierowi Kowalczykowi za negocjacje w sprawie Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Polskie rolnictwo otrzyma około 25 miliardów złotych, w tym 17 miliardów na płatności bezpośrednie.
– Te dopłaty bezpośrednie, także dzięki wsparciu funduszy rządowych, będą w przyszłym roku dla rolników prowadzących gospodarstwa do 30 hektarów takie, jak średnia na zachodzie w UE – zaznaczył prezydent Duda.
Działania rządu dla rolnictwa
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewnił rolników, że przygotowywane są kolejne rozwiązania i działania, które złagodzą kryzys nawozowy.
– Jako jedyny kraj w UE zastosowaliśmy dopłaty do nawozów – prawie 4 mln zł. Przygotowujemy kolejne działania, które złagodzą kryzys nawozowy – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Zachęcał ponadto rolników do korzystania z unijnych programów, przypominając jednocześnie, że zatwierdzony został już Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Wyrazy uznania dla polskich rolników
Szef resortu rolnictwa podziękował rolnikom za ich wysiłek.
– Dziękuję wszystkim rolnikom za trud i ciężką pracę. Życzę, by praca rolnika była przez wszystkich zauważana, doceniona ale i należycie wynagradzana. Bo silna wieś, silne rolnictwo, to silna Polska – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Wicepremier Kowalczyk podkreślił jednocześnie, że każdy, kto mieszka na wsi albo jest z nią związany, wie, że ciężka praca rolnika to misja i powołanie: bez wolnych sobót, niedziel czy urlopów.
– To pasja, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie – dodał wicepremier.
Szef resortu rolnictwa docenił również zaangażowanie rolników w pomoc uchodźcom.
– Drodzy rolnicy, za wysiłek oddany polskiej wsi składam wam wielkie podziękowania. Jestem z was dumny, bo zapewniacie żywność nie tylko nam, ale i dzielicie się nią z innymi – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.
Przed uroczystą sumą dożynkową wicepremier Henryk Kowalczyk wraz z delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Rolników ks. bp. Leszkiem Leszkiewiczem spotkali się na jasnogórskich błoniach z rolnikami i gospodarzami z różnych stron Polski, aby podziwiać przywiezione wieńce dożynkowe.
Zdjęcia (17)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/