„Przyszłość zaczyna się dziś: kształtując postpandemiczny ład” to temat sesji plenarnej Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w której wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Wicepremier Kowalczyk wziął też udział w debacie zatytułowanej „Bezpieczeństwo żywnościowe fundamentem porządku europejskiego i globalnego”, obok m.in. komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
Podczas sesji plenarnej oprócz wicepremiera Kowalczyka o wyzwaniach stojących przed Europą i światem dyskutowali także m.in. Vaclav Klaus, były premier i prezydent Czech oraz Mykola Solskyi, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy.
Bezpieczeństwo żywnościowe
– Bezpieczeństwo żywnościowe powinno być w Europie tematem numer jeden – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszej sesji plenarnej.
Podziękował przy okazji komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu za szybką reakcję i przychylenie się do polskiego postulatu zawieszenia w tym roku konieczności ugorowania 4 proc. gruntów. Zapewnił o silnym wsparciu deklaracji ze strony komisarza o zwiększeniu środków na bezpieczeństwo żywnościowe.
– W obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na ograniczanie produkcji rolnej – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Jednym ze skutków wojny w Ukrainie jest przerwanie łańcuchów dostaw, a to zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu w Afryce Północnej czy na Bliskim Wschodzie.
– Jestem zdziwiony brakiem takiej refleksji ze strony wielu krajów europejskich, bo problem migracji może się pojawić już za parę miesięcy – powiedział szef resortu rolnictwa.
Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023–2027
Wicepremier Henryk Kowalczyk w swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na zatwierdzony już Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023–2027.
– Wspólna Polityka Rolna na lata 2023–2027 w polskim Planie Strategicznym jest komplementarna, gdyż bardzo mocno wspierana jest produkcja roślinna i zwierzęca w powiązaniu ze sobą – stwierdził wicepremier.
Podkreślił przy tym, że zarówno rolnictwo węglowe, jak i dobrostan zwierząt wzajemnie się uzupełniają, co zachęca do tego, aby gospodarstwa były komplementarne. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że gleba dobrze zaopatrzona w próchnicę jest odporna na skutki suszy, co w obecnych czasach jest bardzo istotne.
Skracanie drogi od pola do stołu
– Zarówno w Planie Strategicznym, jak również w Krajowym Planie Odbudowy zawarte są bardzo istotne środki finansowe na lokalne przetwórstwo – poinformował szef resortu rolnictwa.
Według wicepremiera lokalne przetwórstwo daje ogromną szansę na zdecydowane skrócenie drogi od pola do stołu.
Przepływ towarów z Ukrainy
Wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na ograniczone możliwości eksportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
– Bardzo liczymy na pomoc innych państw europejskich w zakresie technicznego wyposażenia przejść granicznych, aby zwiększyć zdolności przeładunkowe – apelował szef resortu rolnictwa.
Przestrzegał jednocześnie, że na przełomie roku, jeżeli nie zostanie rozwiązana kwestia zwiększenia eksportu z Ukrainy, możemy spodziewać się dużej fali migrantów.
Wzrost cen energii
Wicepremier zwrócił również uwagę, że ogromny wzrost cen energii w Europie wpływa znacząco na wzrost cen żywności.
Zdjęcia (6)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/