Uroczystości odpustowe ku czci patrona miasta św. Rocha w Mikstacie rozpoczynają się niezmiennie od setek lat w święto Wniebowzięcia NMP. Po wieczornej Mszy św. z kościoła parafialnego Świętej Trójcy wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego do kościoła św. Rocha, gdzie odbywa się całonocna adoracja. O północy odprawiana jest pasterka koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z parafii. Rankiem po porannej Mszy świętej odbywa się święcenie zwierząt. W tym roku obrzęd ten dokonał J.E. Ksiądz Bp Senior Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej.
Historia odpustu w Mikstacie jest związana z epidemią cholery, która na początku XVII spustoszyła mieszkańców oraz zwierzęta w tym miasteczku. Wówczas ludność zwróciła się o pomoc do św. Rocha – patrona chłopów, opiekuna zwierząt domowych oraz orędownika podczas zarazy. Kiedy zaraza ustąpiła w ramach wdzięczności wzniesiono drewnianą świątynię. Kościół szybko niszczał, dlatego w 1788 r. zbudowano nową drewnianą świątynię umieszczając w nim stary ołtarz z obrazem św. Rocha z 1707 r.
Od chwili powstania kościoła w Mikstacie odbywają się uroczystości odpustowe połączone ze święceniem zwierząt, które ściągają pielgrzymów z całej Polski. Początkowo na błogosławieństwo przyprowadzano wyłącznie inwentarz - zwierzęta gospodarskie między innymi: konie, krowy, owce, kozy, ptactwo domowe. W latach 80-tych na święceniu zaczęły pojawiać się także dzieci ze swoimi zwierzątkami hodowanymi w domu takimi jak psy, koty, papugi, chomiki, żółwie, patyczaki itp. Procesję ze zwierzętami kończą gołębie, które po błogosławieństwie są symbolicznie wypuszczane z klatek. Pielgrzymi, którzy od lat święcą swoje zwierzęta w Mikstacie wierzą, że przynosi im to zdrowie i powodzenie w hodowli.
Błogosławieństwo zwierząt z okazji św. Rocha w Mikstacie decyzją prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zostało wpisane dnia 3 grudnia 2015 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W tegorocznych uroczystościach odpustowych udział wziął także Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej z prezesem Piotrem Walkowskim na czele. Po tradycyjnym święceniu zwierząt Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała stoisko promujące kiełbasę białą parzoną wielkopolską, której przyznano w tym roku certyfikat jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego. W trakcie degustacji ponad 1000 pielgrzymów, nie tylko z Mikstatu mogło skosztować ten regionalny przysmak.
Maria Deresińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/