Susza utrudnia wysiew poplonów

suche pole

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwolnienie rolników gospodarujących na obszarach objętych suszą z obowiązku wysiewu poplonów w ramach praktyki zazieleniania.

W warunkach suszy uprawy polowe są utrudnione i przesuszają jeszcze bardziej glebę, a poplony wysiane w takich warunkach nie spełnią swojej roli, generując jedynie dodatkowe koszty.

IUNG w komunikacie obejmującym okres od 21 maja do 20 lipca 2019 roku, stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -133 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 39 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 V-10 VII).

Szczegółowe informacje o suszy w poszczególnych województwach oraz mapy obrazujące występowanie zagrożenia suszowego znajdują się na stronie IUNG.

 

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

suche pole
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: utrudnia; zagrożenia; poplonów; wysiew; wartość; suszą; warunkach; uległa; okresie; sześciodekadowym; obecnym; wynosiła; ujemna; ; której; dokonywana; podstawie; (kbw); ; wodnego; bilansu;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »