Sukces polskich koni w Weronie

W dniach 7-8 listopada br. w Weronie odbył się Czempionat Europy Koni Czystej Krwi Arabskiej zorganizowany przez Włoski Związek Hodowców Koni Arabskich ANICA. Polskie konie zdobyły dwa tytuły w czempionatach.

Czempionat Europy Koni Czystej Krwi Arabskiej to jeden z trzech, obok Pucharu Narodów w Aachen (Akwizgranie) i Czempionatu Świata w Paryżu, najważniejszych pokazów koni arabskich na świecie. Tradycyjnie koniom arabskim wyhodowanym w Polsce los sprzyjał od samego początku i drugiego dnia po rozegraniu wszystkich klas wiekowych do walki o tytuły czempiońskie stanęło łącznie 18 polskich arabów, głównie z nadzorowanych przez ANR państwowych stadnin w Białce, Janowie Podlaskim i Michałowie.

„Mazurek Dąbrowskiego” był pierwszym hymnem, który zebrani w Weronie hodowcy i miłośnicy koni arabskich czystej krwi mogli usłyszeć. Stało się tak za sprawą siwej klaczki Adelita (Kahil Al Shaqab – Altamira / Ekstern) wyhodowanej w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, która sięgnęła po tytuł Czempionki Europy Klaczek Rocznych. Do Top Five dołączyły jeszcze dwie polskie klaczki: gniada El Larinera ze Stadniny Koni w Michałowie i gniada Petula z Janowa Podlaskiego.

Po raz drugi Hymn Polski zagrano po Czempionacie Europy Ogierów Starszych. Tytuł Czempiona Europy zdobył już po raz trzeci gniady Equator (QR Marc – Ekliptyka / Ekstern) z michałowskich stajni. Rok wcześniej sięgnął po ten tytuł w Lier, a w 2012 r. w Moorsele zdobył tytuł Czempiona Europy Ogierów Młodszych. Do Top Five zakwalifikował się również siwy Barok z Janowa Podlaskiego.

W Czempionacie Europy Ogierków Rocznych tytuł Drugiego Wiceczempiona zdobył siwy Paris (Kahil Al Shaqab – Palmeta / Ecaho) z Janowa Podlaskiego. Ten tytuł poprzedził 3 innymi: Czempion Wiosennego Pokazu Młodzieży Ogierków Rocznych w Białce, Czempion Polski Ogierów Młodszych z Janowa Podlaskiego i Drugi Wiceczempion Festiwalu Al Khalediah Ogierków Rocznych w Nowych Wrońskach. Do Top Five zakwalifikował się także siwy Fuerte z prywatnej hodowli Jana Dobrzyńskiego.

W czempionatach Klaczy Młodszych i Ogierów Młodszych konie z Polski miały mniej szczęścia, a konkurencja była niezwykle silna. Ostatecznie do Top Five Klaczy Młodszych weszła ciemnogniada Pustynia Kahila z SK Michałów – Czempionka Świata Klaczek Rocznych 2014, a do Top Five Ogierów Młodszych: gniady Morion z Michałowa i gniady Calateon z hodowli Marka Kondrasiuka.

Tytuł Wiceczempionki Europy Klaczy Starszych sędziowie przyznali siwej 11-letniej klaczy Norma (Gazal Al Shaqab – Nina / Monogramm), wyhodowanej w Michałowie i sprzedanej w 2014 r. do Arabii Saudyjskiej. Do Top Five w tej kategorii dołączyły jeszcze dwie polskie klacze – Emira z Michałowa i Euzona z Janowa Podlaskiego, obie siwe.

Dwie nagrody specjalne za najwyższą liczbę zdobytych punktów na Czempionacie Europy powędrowały do koni arabskich wyhodowanych w Polsce. Equator otrzymał nagrodę dla Najwyżej Ocenionego Konia Pokazu, a nagrodę dla Najwyżej Ocenionej Klaczy otrzymała Norma.

Biuro Rzecznika Prasowego ANR

Fot. Anette Mattson - EquatorEquator - Czempion Europy Ogierów Starszych

 

 

Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl

125ml milk

image gallery?uuid=636a1fa2 77f7 4678 bf5b 8e6e289dff1e&groupId=98416&t=144706911
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: europy; tytuł; ; klaczy; ogierów; janowa; rocznych; arabskich; zdobył; polskie; shaqab; polski; czystej; polskich;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »