Sukces Pride of Poland

– To było wielkie święto konia arabskiego w Polsce – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując podczas konferencji prasowej 50. edycję „Pride of Poland”.

Konferencja podsumowująca Pride of Poland 2019

W tym roku do Janowa Podlaskiego przyjechali najważniejsi, liczący się hodowcy z całego świata oraz ci, którzy kupują drogie i dobre konie.

– Ilość osób zainteresowanych tym wydarzeniem przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że polska hodowla koni czystej krwi arabskiej ma się znakomicie.

– W państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce jest około tysiąca znakomitej, najwyższej na świecie jakości klaczy i ogierów. Dobrze rozwija się również hodowla prywatna – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Do Narodowego Pokazu Koni Arabskich zgłoszonych zostało 116 koni, a wystartowały w nim 103. Jest to w stosunku do ub. roku 52 procent więcej. Zwycięzcami klas zostały 4 konie prywatnej hodowli, 4 konie hodowli SK Janów Podlaski i 3 konie hodowli SK Michałów.

– To są fakty, że hodowcy przywieźli na czempionat 52 procent koni więcej niż rok temu. Wskazuje to na naszą wysoką pozycję w światowej hodowli koni arabskich. Liczącą pozycję zajmują w niej także prywatni hodowcy – zaznaczył prezes PKWK Tomasz Chalimoniuk.

Podczas Aukcji Koni „Pride of Poland” oraz Summer Salle sprzedano 26 koni. Całkowita wartość sprzedanych zwierząt netto to 1 724 000 euro. Za najwyższą cenę, 400 000 euro, sprzedana została klacz Galerida, którą wylicytował kupiec z Kataru.  W licytacjach brało udział 47 kupców. Na podkreślenie zasługuje fakt, że byli wśród nich także kupcy z Polski.

Prezes Chalimoniuk zaznaczył, że w tym roku od razu po aukcjach podpisywane były umowy sprzedaży nieprzewidujące rezygnacji z transakcji.

Natomiast najlepszym koniem Pokazu została Encarina ze Stadniny Koni Janów Podlaski.

- Nie było upadku hodowli koni w Polsce, choć przez trzy lata taka informacja szła świat – powiedział minister Ardanowski i dodał, że Polska ma w dalszym ciągu prymat w hodowli koni arabskich na świecie.

– Kłamstwa o upadku państwowych stadnin i hodowli koni arabskich w Polsce skończyły się. Ci którzy je szerzyli powinni za to przeprosić – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister dodał, że kłamstwem również była informacja o wyprzedaży najlepszych koni – „rodowych sreber”.

– Nie sprzedajemy koni poniżej ustalonej wcześniej przez hodowców ceny. Wycofaliśmy z aukcji kilka koni, za które ceny nie były satysfakcjonujące. Zostaną one przez najbliższy rok w Polsce. Naszą powinnością jest dbanie o rozwój polskiej hodowli – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Tegoroczny Narodowy Czempionat Koni Arabskich oraz aukcja Pride of Poland zakończyły się sukcesem. Zdaniem ministra Ardanowskiego, ważne jest także to, że stadniny nie poniosły kosztów organizacji w sytuacji, gdy odczuwają straty spowodowane suszą.

– Wykorzystaliśmy duże zainteresowanie sponsorów, którzy sfinansowali czempionat i aukcję – podsumował minister.

Prezes Chalimoniuk dodał, że koszty imprezy w 100 procentach zostały pokryte z wpływów sponsorów i ze środków uzyskanych z organizacji imprez towarzyszących.

 

Materiały

Pride of Poland 2019
VIDEO-2019-08-16-10-41-07.mp4 9.40MB

Zdjęcia (5)

Pokaż zdjęcie 1 z galerii. Minister Ardanowski oraz Grzegorz Pięta Dyrektor Generalny KOWR podczas konferencji Pokaż zdjęcie 2 z galerii. Minister Ardanowski podczas konferencji Pokaż zdjęcie 3 z galerii. Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk podsumowujący Pride of Poland Pokaż zdjęcie 4 z galerii. Minister Ardanowski odpowiadający na pytania dziennikarzy

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

2560x
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; hodowli; dodał; ; galerii.; zdjęcie; pokaż; ; minister; arabskich; poland; także; którzy; hodowcy; podkreślił; czempionat; ardanowski; aukcji; zaznaczył; polska; hodowla;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »