Zaniedbania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie względem rzeki Barycz i jej dopływów zmuszają Gospodarstwo Rybackie z Przygodzic do rezygnacji z dzierżawienia stawów rybnych. Zakończenie dzierżawy ma nastąpić już w przyszłym roku.
Przygodzickie stawy pełnią potrójną rolę. Wykorzystywane są do produkcji ryb, w tym przede wszystkim karpia, pełnią funkcję zbiorników przeciwpowodziowych a w czasie niedoboru opadów minimalizują skutki suszy w rejonie swojego oddziaływania. Są również siedliskiem dla wielu rzadkich gatunków ptaków.
Długotrwały brak regularnej konserwacji rzeki Baryczy i jej dopływów powoduje, że hodowla ryb w Stawach Przygodzickich staje się niemożliwa. Prośby i interwencje niestety nie pomagają, Wody Polskie nie zauważają roli Baryczy i stawów rybackich w ekosystemie tego terenu.
Obecnie koryto Baryczy jest bardzo mocno zarośnięte i zamulone. Dno koryta położone jest wyżej aniżeli sąsiadujące z rzeką łąki i pola, co jest skutkiem długotrwałych zaniedbań ze strony Wód Polskich w zakresie chociażby bieżącej konserwacji tego cieku. Prace takie powinny być prowadzone co najmniej dwa razy w roku. Zarośnięte koryto rzeki Barycz spowodowało znaczne opóźnienia w tegorocznych odłowach i sprzedaży ryb (odłów został opóźniony o ponad dwa tygodnie). Stawy Przygodzickie przestały także spełniać rolę retencyjną, która jest bardzo istotna dla tego terenu – tj. dla ponad dwóch tysięcy ha pól i łąk.
Rybacy i rolnicy nie rozumieją dlaczego od lat nie przeprowadza się prac konserwatorskich na tym cieku. Przy szybko postępującym procesie zmian klimatycznych i towarzyszących temu ekstremalnych opadach punktowych, powodzie zdarzać się będą coraz częściej, zwłaszcza przy niedrożnych korytach rzek, jak to ma miejsce na rzece Barycz. Brak należytej konserwacji skutkuje również naruszeniem równowagi ekosystemu w całej Dolinie Baryczy. Kiedy zniknie produkcja ryb, znikną także stawy a z nimi wiele gatunków rzadkich ptaków. Będzie to ogromna strata dla środowiska.
Wielkopolska Izba Rolnicza wielokrotnie interweniowała do jednostek odpowiedzialnych za stan utrzymania rzeki Barycz i jej dopływów. Temat ten był poruszony podczas konferencji, która odbyła się 25 września br. w Przygodzicach. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli rolnicy, rybacy oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, wypracowane zostały następujące postulaty:
- Sprawdzić w dawnych dokumentach rzędne dna koryta rzeki Barycz.
- Pogłębić dno Baryczy. Obecnie koryto jest wyżej niż pola i łąki w sąsiedztwie rzeki.
- Wybudować dwa zbiorniki retencyjne na rzece Kuroch i okolicy Górki (uchronią one przed zalewaniem przedmiotowy teren ok 2,5 tys. ha gruntów użytkowanych rolniczo).
- Wcześniej rozstrzygać przetargi na prace konserwacyjno – utrzymaniowe na rzece Barycz i jej dopływach, tak aby z dniem 15 sierpnia podmioty, które wygrały, mogły rozpocząć prace.
- Zorganizować spotkanie z osobami decyzyjnymi z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wódy Polskie i przedstawić im problem Baryczy.
- Szybki spływ wód po opadach ze wzgórz ostrzeszowskich do rzeki – różnica poziomów wynosi ponad 100 m- spadek jest taki, jak w potokach górskich, a Barycz jest traktowana jako rzeka nizinna, bowiem w dolnym jej biegu spadek wynosi ok. 1 m na 15 km. W przypadku wzniesienia Kobyla Góra, które jest najwyższe w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich 284 m.n.p.m. spadek ten jest porównywalny do terenów górzystych.
- Budować i modernizować urządzenia melioracyjne w taki sposób, aby działały dwukierunkowo tj.: odwadniająco, a w razie potrzeby zatrzymywały wodę i działały nawadniająco.
- Przeznaczyć więcej środków na konserwację rzeki Barycz.
- Problem wypowiedzenia dzierżawy KOWR-owi przez obecnego dzierżawcę i w związku z tym brak gospodarowania wodami na stawach przygodzickich i zagrożenia z tym związane.
- Problem zrzutu wód ze stawów wynikających z pozwoleń wodno prawnych, w ilości 1,5 m3/s w okresie połowów (corocznie wrzesień- listopad), co jest niezbędne przy produkcji karpia.
- Problem czystości wód w zlewni Baryczy – PGW WP obarczają odpowiedzialnością za zanieczyszczenie wód w tym rejonie rolników. Zdaniem rolników jest nieprawdą, że oni przyczyniają się do zanieczyszczenia wód.
- Po zrezygnowaniu z prowadzenia gospodarki rybackiej na Stawach Przygodzickich, zaprzestaną one spełniać funkcję retencyjną.
Powyższe postulaty zostały przekazane do PGW Wody Polskie RGW we Wrocławiu. Pismo otrzymały również: Zarząd Zlewni w Lesznie, Związek Producentów Ryb oraz władze samorządowe z terenu zlewni rzeki Barycz.
Rzeka Barycz liczy 133 km. Długość koryta Baryczy w gminie Przygodzice wynosi 13,17 km. Jej nazwa wzięła się najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa bara, które oznacza bagno. Charakterystyczną cechą Baryczy jest zjawisko bifurkacji, które w tym przypadku polega na tym, że wody tej rzeki w początkowym jej biegu nie mają określonego kierunku odpływu lub też odpływają jednocześnie w dwóch kierunkach.
M. Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/