
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w związku z wnioskiem z Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych i licznymi wnioskami zgłaszanymi przez wojewódzkie izby rolnicze, przyjął 9 stycznia 2025 r. Stanowisko w sprawie nowelizacji obecnie obowiązujących przepisów i wprowadzenie zmian w systemie emerytalno-rentowym rolników.
Stanowisko zostało przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do sejmowych klubów i kół parlamentarnych.
Najważniejsze postulaty samorządu rolniczego:
Emerytury
1. Zmiana przepisów dotyczących zasad przyznawania i naliczania emerytur dla rolników, którzy byli ubezpieczeni zarówno w KRUS jak i ZUS. Zdaniem samorządu rolniczego konieczna jest zmiana przepisów w zakresie emerytur dla rolników dwuzawodowców i wprowadzenie możliwości sumowania lat składkowych w ZUS i KRUS a w konsekwencji naliczanie emerytury proporcjonalnie do przepracowanych lat w każdym z tych systemów emerytalnych. Mechanizm łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS powinien obowiązywać również w przypadku wprowadzenia przepisów dotyczących emerytur stażowych.
2.Wyrównanie wysokości emerytury rolniczej z KRUS z minimalną emeryturą z ZUS (z 90 do 100%). Zmiana powinna obejmować również podwyższenie dodatku za dłuższy okres składkowy oraz z tytułu płacenia wyższych składek (2- i 3-krotnie) przez rolników posiadających większe gospodarstwa.
3.Przyznanie świadczenia pieniężnego – dodatku do emerytury rolniczej w kwocie 300 zł z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Powiatowej Izby Rolniczej, nie krócej niż przez dwie kadencje i osiągnięcia wieku emerytalnego.
4. Wprowadzenie możliwości uzupełnienia składek w KRUS w przypadku braku 25 lat składkowych
5. Wprowadzenie możliwości zaliczenia do lat składkowych okresu nauki w szkole rolniczej w przypadku uczniów pracujących w gospodarstwie rolnym rodziców.
Sytuacja rolników rencistów:
1. Zachowanie prawa do renty rolniczej przez rencistę, którego małżonek przeszedł na emeryturę rolniczą i nadal zgodnie z przepisami prowadzi gospodarstwo rolne. Konieczne jest rozwiązanie problemu dotyczącego zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej w sytuacji posiadania gospodarstwa przez małżeństwo rolników, z których jeden jest rencistą, a drugi z małżonków przechodzi na emeryturę.
2. Zmiana przepisów dotyczących świadczeń emerytalno-rentowych, przyznawanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w sytuacji gdy jeden ze współmałżonków jest płatnikiem składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a drugi w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aktualnie rolnikowi opłacającemu składkę w KRUS, który wspólnie z małżonkiem prowadzi gospodarstwo rolne (przy czym żona jest płatnikiem składki w ZUS) w chwili przechodzenia na rentę rolniczą, ulega częściowemu zawieszeniu część uzupełniająca świadczenia, przy zachowaniu części zasadniczej.
3. Umożliwienie opłacania pełnych składek na ubezpieczenie pielęgnacyjne (art. 63 ustawy o świadczeniu wspierającym) ze względu na to, że osoba pobierająca ubezpieczenie pielęgnacyjne ma opłaconą tylko składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez jednostki samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). Opłacenie tylko części składek przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta powoduje wykluczenie z wyjazdów na kolonie, półkolonie oraz sanatorium z KRUS-owskich ofert dla niepełnosprawnego dziecka oraz członków jego rodziny.
Rehabilitacja:
1.Zwiększenie dostępu do rehabilitacji leczniczej dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej.
2. Wprowadzenie możliwości dokonywania przesunięć z puli środków przeznaczonych na świadczenia rehabilitacyjne dla rolników czynnych zawodowo do puli środków przeznaczonych dla rolników emerytów z uwagi na częste przypadki niewykorzystania miejsc w sanatoriach przez rolników czynnych zawodowo.
3. Zrównanie wysokości dziennej stawki dofinansowania rehabilitacji dla rolników z obu grup: czynnych zawodowo i emerytów
4. Zwiększenie wysokości środków przeznaczonych na rehabilitację leczniczą osób uprawnionych do emerytury rolniczej.
5. Zmiana przepisów, dotyczących wymogów do korzystania z rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to powinno być realizowane w taki sposób, aby z rehabilitacji mogły korzystać również osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.
Pomocnik rolnika
1.Rozszerzenie zakresu prac, które może wykonywać pomocnik rolnika.
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl